Рік побудови хати датується 1587 роком.
Це найстаріша хата в Україні. Вона виявлена архітектором Сергієм Верговським в 1970 році .Справа в тому, що ця хата – рідкісний зразок давнього житла. Це хата без сіней з курним опаленням. Стіни з соснових плах. Дах двосхилий на кроквах критий соломою. На фронтонах вітрові дошки з "кониками". Три волокових вікна з дерев'яною засувкою, у вхідній стіні волокова кагла. Двері на бігуні. Курна глинобитна піч на рубленому опічку. На покутній стіні дата – 1587р. Обладнання: "приміст" для спання, 2 лави, жердки, світоч. з цілком сформованими регіональними ознаками. Зараз ця хата знаходиться в Національному музеї народної архітектури та побуту України.
Про це йдеться в групі Теревені про Любешів.
Для районів Волинського Полісся була характерна дворядна забудова двору. Господарські будівлі, об’єднані спільними стінами та дахом, шикувалися в один ряд паралельно житловому будинку, який, залежно від орієнтації за сонцем, наближали до вулиці довгим або коротким фасадом або виносили в другий ряд і розташовували у глибині двору.Наслідуючи загальноукраїнську традицію розташування, піч розміщували в кутку біля вхідних дверей, полиці – відкрита шафа (“мисник”) в протилежному кутку біля входу, лавку під вікнами чільної стіни, а спальне місце (“піл”) безпосередньо біля печі вздовж тильної стіни з люлькою над ним. У хатах збереглися такі елементи, як спеціальний димовідвідний прилад (“світець”, “посвіт”), який кріпився під отвором стелі над лучиною. була і форма печі (“курна піч”), дим від якої виходив одразу в будинок, через що закопчені стіни нічим не прикрашалися. Характеру курної печі відповідав темний, так званий “димний” керамічний посуд (“горщики”, “глечики”, “гладущики”). Всі дерев’яні предмети побуту – посуд, знаряддя праці також були наділені рисами первиної простоти .
Ще по наших селах де інде стоять вбиті в землю старі поліські хати,їх мало,але вони є німими свідками не простої але цікавої історії нашого поліського краю. На доданих світлинах : курна хата з Полісся,а також інші хати з наших теренів . Про це пише Микола Андрусік у групі "Теревені про Любешів".
Читайте також: Поблизу Рівного горить суха трава (ВІДЕО)