а "боксерка" - це взуття!"
Жінки у бойових видах спорту: боксі, боротьбі, єдиноборствах - це вже звичне явище для світу. Проте чи таке ж звичне для України? В українському боксі все частіше з'являються жіночі імена, жінки-боксери стають чемпіонками, досягають значних результатів і на рівні з чоловіками представляють нашу країну на міжнародній арені, але до них досі часто ставляться скептично.
Іванна залюбки розповіла нам про свій спортивний шлях, гендерні упередження, з якими стикається, про те, як бути сильною і при цьому залишатися жіночною та про плани на майбутнє.
"Якщо справді чогось хочеш - ніщо не має тобі завадити, адже ти є увесь світ і весь світ для тебе!"
Першим тренером був старший брат
"Мама дозволила піти на карате за умови, якщо я два тижні буду обливатися холодною водою"
З дитинства хотіла битися
Після того, коли я спробувала бокс, я вирішила, що все-таки хочу перейти з дзюдо в бокс. Це був переломний період. Батьки насправді були проти, особливо мій тато, він хотів мене від цього вберегти, у нас був конфлікт на цьому фоні. Але я дуже вдячна, що моя сім’я все ж підтримала мене і прийняла рішення, що це моє життя і що я маю право обирати. Я б, наприклад, теж не хотіла б, щоб моя донька цим займалася професійно. Але я дуже вдячна, що батьки по цей день мене підтримують, навіть всупереч того, що мені тричі лікарі забороняли займатися спортом за станом здоров’я.

До прагнень дівчини бути у силовому спорті ставилися скептично
Зараз з кожним роком все більше і більше поважають, підтримують, допомагають. За океаном вже давно немає різниці, хлопець чи дівчина. Ти боєць! До всіх однаково ставляться, платять зарплату, так само підтримують. У нас в Україні все одно хлопців більше підтримують фінансово, їм легше пробитися у таких видах спорту, але їм складніше в іншому – велика конкуренція. Нас, дівчат, у цих видах спорту значно менше, але в той же час, якщо з дівчат хтось займається, то всі вони на дуже високому рівні. Тому є свої плюси і мінуси.

"Чоловіки зазвичай сильніші і швидші у цьому спорті, а ми, жінки – витриваліші"
У жінок, натомість, больовий поріг вищий за рахунок наших фізіологічних особливостей. Я не хочу нікого зараз образити, але чоловік який веде здоровий спосіб життя і має фізичні навантаження, він вже буде сильніший. Мої спаринг-партнери – це в більшості хлопці. І якщо вони сильніші за мене, це мотивує. А сила жінки - в мудрості попросити про допомогу сильнішого за себе .
Про сексизм у спорті
Я це відчувала від тих чоловіків, які не були в цьому спорті, які мають певні комплекси або які відчувають мою фізичну чи психологічну перевагу над ними.
Але ще є доброзичливий сексизм. Він мені в якийсь мірі імпонує. Деякі наші відомі боксери-чоловіки не один раз висловлювались проти виступів дівчат в тому ж боксі, але робили це з позитивними намірами для самих дівчат.
Той же Олександр Усик висловлювався проти жіночого боксу, але він це робив тому, що знає ціну досягнень, він знає, як потрібно пахати задля високих результатів.
Позитивний сексизм, взагалі, це система стереотипних переконань про жінок, які породжують до них суб’єктивно-позитивні почуття. Люди, які сповідують його, турбуються про жінок, про їхнє здоров’я. Як правило, вони вихідці зі спорту і розуміють, як в ньому важко, як псується здоров’я. І таким чином вони хочуть вберегти своїх жінок від такої долі.
Я б, наприклад, не хотіла, аби моя донька професійно займалась боксом, ММА або боротьбою. Я завжди кажу, що кожна жінка має вміти бити «двієчку» (прийом в боксі - авт.), адже кожна жінка - Берегиня роду і, коли поряд немає сильного чоловіка, то потрібно вміти себе захищати.
Я готова підтримувати тих, хто горить цим, і тих, хто справді хоче чогось досягти. Головне, щоб це не було навіяно. Якщо це не проект тата, який тренер, і в дочці реалізовує свої нереалізовані амбіції. Тому, якщо вам це по душі - окей, але якщо ні - займайтесь чимось іншим, адже професійний спорт - проти жіночого здоров’я. Це дуже сильні фізичні і психологічні навантаження, які позначаються на гормональному фоні.
До речі, мій перший тренер Олександр Мартиненко, прийнявши мене на бокс, поставив одну умову: «Іванко, - сказав він, - займаючись боксом, в першу чергу, ти маєш пам’ятати, що ти - дівчина».

Чи носять боксери сукні?
Дівчина впевнена, що у жіночому боксі і єдиноборствах для дівчат обов’язковим має бути відновлення. 50% - роботи, 50% - відпочинку, вони мають доглядати за собою та приділяти собі достатньо часу. А у тренувань має бути в першу чергу якість, а не кількість.

Про конкуренцію між чоловіками і жінками
Тому ми завжди змагаємося, тренуємося, розвиваємося разом. Я зустрічала чоловіків, які, наприклад, піддавалися мені в ринзі для того, щоб я відчула впевненість і силу. Це говорить про силу чоловіка, про його мудрість і хороші лідерські якості. Але зустрічала і таких, які зовсім не хотіли визнавати свою слабкість навпроти моїх вмінь, навпроти мого технічного багажу, інколи такі чоловіки хотіла навіть спеціально травмувати, нанести шкоду. Були різні ситуації.
"В першу чергу, важливий твій професіоналізм, а не те, жінка ти чи чоловік, скільки ти важиш, який у тебе зріст і скільки тобі років"

Про особисте життя
Мрії, цілі, бажання

"Я у спорті доти, доки у мені не погасне вогник спортсмена"
А поки будемо спостерігати за новим етапом у її житті - цьогоріч дівчина вирішила повернутися в ММА, вже веде переговори зі спонсорами і планує новий потужний ривок у кар'єрі. Бажаємо успіхів!
Спілкувалася - Людмила Кнапець
Фото і відео надані героїнею матеріалу
