Застуду викликає зовсім не холод, як можна подумати виходячи з її назви. Зазвичай застуда - це вірусна інфекція, то, що в картках позначають абревіатурою ГРВІ.

Навколо нас існує величезна кількість вірусів, які викликають схожі симптоми. Коли мікроби потрапляють в організм, наш імунітет відповідає на атаку і виробляє антитіла - захисні білки, які вбивають вірус. На це йде кілька днів, від трьох до десяти, а після імунітет знищує мікроб. Віруси розповсюджуються в холодну пору року, і точно не відомо, чому так відбувається. Є теорія, що при низьких температурах наш імунітет слабшає і гірше відбиває атаки вірусів. Це означає, що в застуді винна все ж не забута шапочка, а неготовність організму до боротьби з мікробами. До речі, грип теж відноситься до тих самих «простудних» ГРВІ, але це куди більш складний і небезпечний вірус.

Як лікувати застуду

Застуда насправді проходить сама собою приблизно за тиждень, коли з'являються антитіла. Але ми можемо допомогти організму легше перенести хворобу.

Залишайтеся вдома і відпочивайте

Звичайно, ми дуже зайняті і не можемо собі дозволити розслаблятися через нежить. Але організм теж дуже зайнятий: він завалений боротьбою з вірусами. І його дедлайн важливіше.

Постільний режим - як раз те, що потрібно при поганому самопочутті.

Крім того, респіраторні віруси (ті, що вражають дихальну систему) дуже заразні. Якщо вам вистачає сил йти на роботу або на навчання навіть хворим, то подумайте, що ви можете передати вірус ослабленому людині. І йому буде не так легко впоратися з застудою.

Пийте більше рідини

Це не порада з серії «пийте вісім склянок в день». Рідина дійсно потрібна при застуді. Компот із сухофруктів або теплий чай допомагає впоратися з неприємними симптомами. В день треба випити на 3-5 чашок більше, ніж коли ви здорові.

Коли в організмі достатньо рідини, всіх слизових (які найбільше страждають від дії вірусів) легше працювати.

Коли людина хворіє і багато п'є, у нього легко виходить мокрота з легких і слиз з носа, а значить, вірусні частинки не затримуються в тілі.

При лихоманці тіло втрачає багато вологи, тому висока температура теж привід випити чашку чаю.

В чай можна додавати відвари трав: ромашки, липи, шавлії. Вони допомагають пом'якшити симптоми застудиі приносять хоч якусь різноманітність в чайне меню.

Використовуйте краплі в ніс

Краплі в ніс бувають різними, тому що і нежить буває різним. Краплі з солоною водою. Сольовий розчин 0,9% - хороший засіб для зволоження слизової. Воно допоможе м'яко промити ніс і видалити слиз. Деякі виробники пропонують морську воду, але взагалі можна використовувати звичайний фізрозчин, який продається в аптеці: він дешевше. Солону воду можна приготувати і вдома. Для цього чайну ложку солі потрібно розчинити в одному літрі води. Закапувати таку воду можна часто, кожні півгодини. Тоді ви дійсно відчуєте всю силу простого засобу.

Масляні каплі. Допомагають, коли ніс не закладений. Вони зволожують слизову і полегшують дихання.

Судинозвужувальні краплі. Вони прибирають набряк носа, при якому неможливо дихати. Такі краплі потрібно застосовувати з обережністю: не використовувати їх довше п'яти днів, щоб не викликати звикання, не перевищувати дозування, зазначену в інструкції, щоб не спровокувати отруєння діючою речовиною (особливо це важливо для дітей).

Допомагайте горлу

Хворому горлу найкраще допомагає м'яка терапія: теплий чай дрібними ковтками, тепле полоскання, льодяники для розсмоктування. Полоскати горло краще тим, що вам приємно. Наприклад, тими ж відварами трав: ромашкою або календулою. Не змушуйте себе робити еліксири з йоду, соди або алое на гасі. Завдання полоскання - полегшити біль і ковтання, а не знищити все живе. Вірус все одно не можна змити таким способом.

Використовуйте знеболюючі

Коли просто розколюється голова, не змушуйте себе страждати і приймайте засоби на основі ібупрофену або парацетамолу.

Дайте попрацювати температурі

Збивайте температуру вище 38,5 ° C. До цієї цифри краще з лихоманкою не боротися, тому що вона потрібна для знищення вірусів. Звичайно, якщо ви погано себе почуваєте, то краще дати собі раду знеболюючими і жарознижувальними засобами.

Провітрюйте кімнати і гуляйте

Протяг і свіже повітря з кватирки не викличуть погіршень. Навпаки, вони допоможуть. Провітрювання - це спосіб очистити повітря в кімнаті від мікробів, найпростіший і найдоступніший метод дезінфекції.
Спокійні прогулянки на свіжому повітрі теж допомагають відчути себе краще, тільки гуляти потрібно не в торговому центрі, а в парку або хоча б алеї, де не так багато людей.
Звісно, прогулянки - це засіб на випадок, коли ви відчуваєте себе більш-менш нормально або вже одужує.

Як не треба лікувати застуду

Виходить, що застуда проходить сама собою і лікувати її не треба. Але це важко прийняти, хочеться якомога швидше щось зробити і якось впливати на організм - не сидіти ж склавши руки? Але саме це і треба робити. При простудних захворюваннях догляд і режим - це і є лікування, не треба недооцінювати їх важливість. Коли руки тягнуться до аптечки, запам'ятайте, чого робити не треба: Пити антибіотики. Антибіотики діють тільки на бактерії і не вбивають віруси. Пити антибактеріальні препарати без показань небезпечно: можна зібрати букет побічних явищ і виростити на собі супербактеріі, яка не буде піддаватися лікуванню. Інфія вже писав про це докладно.

Купувати в аптеці противірусні засоби і імуномодулятори. Вони не мають доведеної ефективності, 100% працюють лише на спустошення гаманців. Те саме можна сказати і до гомеопатії.
Ставити гірчичники і парити ноги. Те, що так люблять бабусі і батьки, занадто небезпечно: великий ризик отримати опік від гарячої води або гірчиці. Ці процедури не знищують віруси. По секрету скажу, що в медичних коледжах їх проходять в рамках теми «Відволікаючі процедури», щоб пацієнт відчував турботу і менше думав про хвороби.

Чим небезпечна застуда

Для більш-менш здорової людини застуда не є небезпечною. Але якщо знущатися над собою і не давати організму одужувати, вона може привести до ускладнень. Наприклад, до вірусної інфекції приєднається бактеріальна, яку треба довго лікувати, або застуда перейде в пневмонію. Крім того, інфекція може стати хронічною, тобто вона буде постійно повертатися. Так що будь-яка застуда - привід зайнятися собою і дати собі час на відновлення.

Коли звертатися за допомогою

За маскою застуди можуть ховатися більш серйозні захворювання. Обов'язково зверніться за медичною допомогою, якщо:

  • Симптоми не проходять вже три тижні.
  • Якийсь симптом став дуже сильним або викликає біль.
  • Стало важко дихати.
  • З'явився біль в грудях.