Пневмонія - це запальне захворювання легень. Як правило, його викликають віруси (наприклад, вірус грипу) або бактерії (в тому числі представники нормальної мікрофлори верхніх дихальних шляхів людини). У легенях ці мікроорганізми проникають на тлі зниження імунітету. Часто - відразу після ГРВІ. Саме тому діагностувати запалення легенів буває складно: вже дуже воно схоже на грип або іншу респіраторну інфекцію, продовженням якої є.

Як відрізнити пневмонію від застуди

1. Ваш стан спочатку покращився, а потім погіршився. Спочатку ви підхоплюєте грип чи інше ГРВІ. Поки організм бореться з інфекцією, віруси або бактерії, що мешкають в носоглотці, проникають в легені. Через кілька днів ви перемагаєте вихідне захворювання: його симптоми - температура, нежить, кашель, головний біль - зменшуються, вам стає легше. Але віруси або бактерії в легенях продовжують розмножуватися. Через кілька днів їх стає стільки, що втомлена імунна система нарешті то помічає запалення. І бурхливо реагує на нього. Виглядає це так, ніби застуда повернулася з новою силою - з більш виразними і неприємними симптомами.

2. Температура вище 40 ° С

Лихоманка при запаленні легенів набагато сильніша, ніж при звичайній застуді. При ГРВІ температура піднімається приблизно до 38 ° С, при грипі - до 38-39 ° С. А ось пневмонія часто дає про себе знати загрозливими температурними значеннями - до 40 ° С і вище. Це стан, як правило, супроводжується ознобом.

3. Ви багато потієте

Якщо ви при цьому мало рухаєтеся і навкруги не сауна, у вас сильна лихоманка. Піт, випаровуючись, допомагає знизити екстремальну температуру.

4. У вас зовсім пропав апетит

Апетит пов'язаний з тяжкістю захворювань. При легкій застуді травна система продовжує працювати як зазвичай - людині хочеться їсти. Але якщо мова йде про більш важкі випадки, організм кидає всі сили на боротьбу з інфекцією. І тимчасово «відключає» шлунково-кишковий тракт, щоб не витрачати енергію на травний процес.

5. Ви часто кашляєте

Здається, навіть частіше, ніж на початку хвороби. Кашель при пневмонії може бути як сухим, так і вологим. Він каже про подразнення дихальних шляхів і легенів.

6. При кашлі іноді з'являється мокрота

При пневмонії альвеоли - маленькі бульбашки в легенях, які вбирають повітря при вдиху, - заповнюються рідиною або гноєм. Змушуючи вас кашляти, організм намагається позбутися від цієї «начинки». Якщо це вдається, ви, прокашлявшись, можете помітити на хустці слиз - жовтуватий, зеленуватий або кров'янистий.

7. Колючий біль в грудях

Найчастіше - коли кашляєте або намагаєтеся зробити глибокий вдих. Такий біль говорить про набряк легенів - одного або обох. Збільшившись в розмірах через набряклість, уражений орган починає тиснути на ті,які знаходяться навколо нього нервові закінчення. Це і викликає біль.

8. Виникає задишка

Задишка - ознака того, що вашому організму не вистачає кисню. Якщо дихання частішає, навіть коли ви просто піднімаєтеся з ліжка, щоб сходити в туалет або налити собі чаю, це може бути ознакою серйозних проблем з легенями.

9. У вас почастішало серцебиття

У нормі пульс у дорослих людей становить 60-100 ударів в хвилину. Втім, норма у кожного своя - і її варто було б знати хоча б приблизно.

Наприклад, якщо раніше ваш пульс в спокійному стані не перевищував 80 ударів в хвилину, а тепер ви відзначаєте, що він стрибає за сотню, це дуже небезпечний сигнал. Він означає, що серце з якихось причин змушене активніше перекачувати кров по тілу. Нестача кисню через запалення легенів - один з чинників, здатних провокувати це.

10. Ви відчуваєте себе втомленим і розбитим

Причина може бути все та ж - органам і тканинам не вистачає кисню. Тому організм прагне обмежити вашу активність і посилає в мозок сигнали про те, що сил немає.

11. Губи і нігті мають синюватий відтінок

Це ще один очевидна ознака нестачі кисню в крові.

Коли треба терміново викликати швидку

Іноді інфікована легенева тканина не може постачати організм необхідною кількістю кисню. Через це серйозно страждають і навіть відмовляє серцево судинна система та інші життєво важливі органи, включаючи мозок. Таку пневмонію називають важкою. Терміново набирайте 103, якщо до звичайної застуди додалися такі симптоми Дихання почастішало до 30 вдихів в хвилину (один вдих в 2 секунди або частіше).

Систолічний (верхній) тиск впав нижче 90 мм рт. ст.

Діастолічний (нижній) тиск опустився нижче 60 мм рт. ст.

З'явилася сплутаність свідомості: хворий мляво реагує на навколишнє оточення, повільно відповідає на питання, погано орієнтується в просторі.