Лікар-пульмонолог Джон Вілсон у своєму тексті для The Guardian пояснює вплив Covid-19 — від ситуацій, коли немає ніяких симптомів, до важких випадків із пневмонією.
Хвороба, яка згодом стала відома як Covid-19, або коронавірус, почалася наприкінці 2019 року як скупчення випадків пневмонії з невідомою причиною. Згодом стало зрозуміло, що причина у новому вірусі — важкий гострий респіраторний синдром коронавірус 2 або Sars-CoV-2. Хвороба, викликана цим вірусом, має назву Covid-19.
Наразі ця хвороба має статус пандемії, однак більшість людей, які перенесли Covid-19, мали лише незначні, схожі на застуду, симптоми. У ВООЗ зазначають, що близько 80% людей одужують, не потребуючи спеціального лікування. Лише приблизно один із шести випадків дійсно проходить у важкій формі.
Тож як Covid-19 може перерости у більш серйозне захворювання із пневмонією, і що цей вірус робить із нашими легенями та рештою тіла?
Як вірус вражає людей?
Редакція Guardian Australia поспілкувався з професором Джоном Вілсоном — президентом Королівського австралійського коледжу лікарів та лікарем-пульмонологом.
Він розповів майже про всі серйозні наслідки пневмонії через Covid-19. За його словами, людей, які інфікуються Covid-19, можна розподілити на чотири великі категорії.
У найлегшій формі хвороба проходить у людей, які мають вірус, але не мають симптомів. Далі йдуть ті, у кого інфекція потрапляє у верхні дихальні шляхи. Це "означає, що у людини температура та кашель, і, можливо, більш легкі симптоми, такі як головний біль або кон’юнктивіт". Люди з такими симптомами все ще здатні передавати вірус, але можуть не знати про це.
Найбільша група тих, хто матиме позитивний результат тесту на Covid-19, і людей, які, швидше за все, опиняться в лікарнях, — це ті, хто має симптоми схожі на грип, які зазвичай не дають їм працювати.
У четвертої групи хвороба матиме своїм наслідком пневмонію.
"В Ухані з'ясувалося, що з тих, хто отримав позитивний результат тестування і звернувся за медичною допомогою, приблизно 6% мали важку форму хвороби".
У ВООЗ стверджують, що люди похилого віку та люди, що мають супутні проблеми, такі як високий артеріальний тиск, проблеми з серцем та легенями або діабет, мають більше шансів перехворіти важкою формою.
Як розвивається пневмонія?
Коли у людей з Covid-19 розвивається кашель і висока температура, це результат інфекції, що потрапляє до дихальних шляхів — а саме до бронхіального дерева. Його вистилка травмується та викликає запалення. Це в свою чергу подразнює нерви в оболонці дихальних шляхів. І навіть звичайний пил може стимулювати кашель.
Якщо ситуація погіршиться, інфекція потрапляє до всіх структур, які беруть участь в газообміні. Таким чином збудник інфекції опиняється у повітряних мішечках (альвеолах) на дні легенів. Якщо вони потім запалюються, це викликає потрапляння рідини та клітин в легені — і все закінчується пневмонією.
Читайте також: 6 рівнян віком від 28 до 76 років: нові хворі на COVID-19
Легені, які заповнюються таким матеріалом, не в змозі передавати достатньо кисню в кров — це знижує здатність організму приймати кисень і позбавлятися від вуглекислого газу. Це типова причина смерті через важку пневмонію.
Як можна лікувати пневмонію?
"На жаль, поки що у нас немає ніяких ліків, які б зупинили поширення пневмонії через Covid-19”, — розповіла професор Крістін Дженкінс, голова науково-дослідної організації Lung Foundation Australia та провідний лікар-пульмонолог.
"Люди вже випробовують всілякі ліки, і ми сподіваємось, що зможемо виявити, комбінації вірусних та противірусних препаратів, які можуть бути ефективними. Наразі не існує встановленого лікування, окрім підтримуючого, яке ми надаємо людям в реанімації. Ми забезпечуємо вентиляцію легень і підтримуємо високий рівень кисню, поки легені не зможуть знову нормально функціонувати після відновлення".
Джон Вілсон зазначає, що пацієнти з вірусною пневмонією також ризикують отримати вторинні інфекції, тож їх також будуть лікувати противірусними препаратами та антибіотиками.
Чи відрізняється пневмонія Covid-19?
За словами Крістін Дженкінс, пневмонія Covid-19 відрізняється від найбільш поширених випадків, з якими люди потрапляють до лікарень.
"Більшість типів пневмонії, про які ми знаємо, і з якими ми приймаємо людей до лікарні, є бактеріальними, і вони реагують на антибіотик".
Як зазначає Джон Вілсон, є докази того, що пневмонія, викликана Covid-19, може бути особливо важкою. У випадку коронавірусної пневмонії, як правило, вражені усі легені, а не лише невеликі частини.
"Після того, інфекція вже в легенях, і якщо охоплює і альвеоли, то перша реакція організму — намагання знищити вірус і обмежити його реплікацію". Але цей "механізм швидкого реагування" може бути порушений у деяких групах, включаючи людей з серцевими та легеневими захворюваннями, діабетом та людей похилого віку.
Зазвичай на пневмонію ризикують захворіти люди віком від 65 років, а також люди з такими захворюваннями, як діабет, рак або хронічні захворювання, що вражають легені, серце, нирки або печінку, курці, немовляти віком 12 місяців і менше.
"Вік є головним провісником ризику смерті від пневмонії. Пневмонія завжди є серйозною для літньої людини і насправді вона була однією з головних причин смерті людей похилого віку. Важливо пам’ятати, що незалежно від того, наскільки ви здорові та активні, ризик отримати пневмонію з віком збільшується. Все тому, що наша імунна система природно слабшає з віком, що ускладнює нашому тілу боротьбу з інфекціями та хворобами".
Читайте також: Знову спалах: за добу в Україні 578 нових випадків COVID-19