Варто зауважити, що наведена інформація ґрунтується на невеликій кількості вагітних з цією інфекцією. Щодня стає доступною нова інформація. Ми радимо Вам поговорити з Вашим лікарем, аби отримати найновішу інформацію.
Що таке COVID-19?
COVID-19 - це інфекція, спричинена коронавірусом, вірусом або мікроорганізмом, схожим на багато вірусів, які викликають звичайну застуду. Відмінність полягає в тому, що, попри те, що більшість людей не відчуватимуть себе інакше, ніж якби вони лише застудилися, люди з іншими проблемами зі здоров’ям, наприклад, такими як легеневі захворювання, діабет, мають вищий ризик мати тяжкий перебіг захворювання з розвитком серйозних легеневих ускладнень. Люди з COVID-19, як правило, мають лихоманку та кашель або відчувають задишку. При погіршенні стану у них можуть виникнути значні проблеми з диханням та потреба в шпиталізації до відділу інтенсивної терапії.
Як воно поширюється?
Вірус, що викликає COVID-19, поширюється переважно шляхом контакту з інфікованим та хворим або контактом з предметами, яких вони нещодавно торкалися, на які чхали або кашляли. Вірус можна виявити в слині або виділеннях при нежиті. Вірус потрапляє в організм, контактуючи з ротом, носом або очима.
Як я можу уникнути отримання COVID-19?
Регулярне миття рук після контакту з предметами за межами Вашого будинку та уникання дотику обличчя руками - найкращі способи уникнути можливості захворіти. Соціальна дистанція (перебування на відстані не менше 2 метрів від інших) і максимальне перебування вдома - це також гарні способи уникнути можливості інфікуватись. Для запобігання передачі будь-яких вірусів іншим, люди мають чхати або кашляти, прикриваючи рот внутрішньою частиною ліктя, а не долонею.
Чи слід мені уникати відвідування лікарні, зустрічі з моїм лікарем або акушеркою?
Під час вагітності у Вас буде багато зустрічей з лікарями та акушерками. Вони важливі для Вашого здоров'я та здоров’я Вашої дитини, отже, їх варто пропускати лише після обговорення з лікарем або акушеркою. Деякі візити можна замінити телефонною розмовою або відеодзвінком, і Ваш лікар або акушерка розглянуть таку можливість у Вашому випадку. Якщо у Вас виникають проблеми під час вагітності, Вам слід, не вагаючись, зв’язатись з Вашим лікарем або акушеркою та обговорити з ними найкращий спосіб отримати допомогу. Коли Ви йдете в лікарню, регулярно мийте руки після торкання предметів, уникайте дотиків обличчя руками та намагайтеся триматися на відстані не менше 2 метрів від інших людей в ??зоні очікування. Ви також маєте помити руки, коли покидаєте лікарню. Якщо у Вас кашель, одягніть маску, як тільки Ви приїдете до лікарні, і повідомте когось одразу (а ще краще до того, як Ви приїдете), аби вони могли очікувати на Вас і краще підготуватися до надання Вам допомоги. Якщо Ви хворі на COVID-19 та маєте призначене планове відвідування, зв’яжіться з Вашим лікарем або акушеркою, аби дізнатися, чи краще зберегти домовленість або перенести прийом на пізніше.
Чи небезпечно це для мене, якщо я захворію на COVID-19 під час вагітності?
Ми маємо дуже мало інформації щодо вагітних, які захворіли на COVID-19. Ми знаємо, що краще уникати можливості захворіти. Але з того невеликого об’єму інформації, який ми маємо, схоже, що вагітні не хворіють на COVID-19 тяжче, ніж невагітні жінки того ж віку. Жінки з іншими проблемами зі здоров’ям, зокрема легеневими захворюваннями, високим кров'яним тиском, діабетом або ВІЛ-інфекцією, мають вищий ризик захворіти тяжче. Якщо це стосується Вас, при виявленні у Вас COVID-19 за Вами можуть спостерігати ретельніше, ніж за іншими вагітними жінками. Більшість здорових вагітних жінок, що мають позитивний тест на COVID-19, будуть доглядатись в домашніх умовах, але вони мають бути швидко оглянуті при погіршенні симптомів. Невідкладна допомога при погіршенні симптомів захворювання - це найкращий спосіб запобігти серйозним проблемам матері або вагітності. Лікарі можуть запропонувати зробити рентгенологічне дослідження. Інколи вкрай необхідно лікувати вагітних жінок, що мають тяжкий перебіг захворювання. Якщо лікарі знають, що Ви вагітні, вони мають вжити всіх необхідних заходів, аби зробити це якомога безпечніше для Вас та Вашої дитини. Майбутні матері, що мають тяжкий перебіг захворювання та потребують перебування в лікарні, мають вищий ризик початку пологів, отже, потребують уваги й в цьому сенсі. Ацетамінофен або парацетамол - безпечні ліки при вагітності, якщо у Вас лихоманка.
Чи небезпечно це для моєї дитини, якщо я захворію на COVID-19 під час вагітності?
Не схоже, що вірус переходить від матері до дитини під час вагітності. Немає свідчень того, що COVID-19 збільшує ризик вад розвитку, попри те, що відомо лише про кілька жінок, які заразилися вірусом, коли це було найбільш небезпечно, і народили своїх дітей. Висока температура у віці вагітності близько 6 тижнів або через 4 тижні після зачаття може бути пов'язана з більшим ризиком розвитку проблем з хребтом та головним мозком. Це не є специфічним для COVID-19, але може виникати з будь-якої причини лихоманки. Ризик залишається дуже низьким. Приблизно 2 жінки на кожну 1000 жінок з лихоманкою в ранньому віці вагітності можуть мати дитину з подібними проблемами, у порівнянні з 1 жінкою на кожні 1000 вагітних, що не мали лихоманки на початку вагітності. Ультразвукове обстеження в 18-22 тижні рекомендується для пошуку таких проблем.
Найбільший ризик для дитини виникає тоді, коли Ви маєте тяжкий перебіг захворювання й у Вас почались передчасні пологи або лікарі радять провести більш раннє розродження через те, що дитина почуває себе погано внаслідок того, що Ви тяжко хворі. Чим ближче до Вашого передбачуваного терміну пологів, тим меншими є ризики для дитини. Якщо у вас COVID-19 і Ви знаходитесь в пологах, Ваш організм може бути не в змозі отримати стільки кисню, як зазвичай. Це може зробити пологи більш складним завданням для дитини. Рекомендується завжди, коли можливо, проводити пологи в лікарні, де за дитиною можна пильно та постійно спостерігати та де, за необхідності, є можливість провести кесарів розтин. На тепер немає підстав для проведення кесаревого розтину замість вагінальних пологів, коли у матері є COVID-19, якщо не існує інших підстав.
Деякі дослідження з подібними вірусами свідчать про те, що дитина може затримуватись у своєму рості після інфекції, подібної до COVID-19. Більшість фахівців радять принаймні одне ультразвукове дослідження через 2-4 тижні після закінчення інфекції, аби переконатися, що дитина добре росте. Також рекомендується регулярне проведення ультразвукового дослідження кожні 2-4 тижні протягом всієї вагітності, аби переконатись, що дитина продовжує рости.
Чи небезпечно це для моєї дитини, якщо я захворію на COVID-19 незабаром після пологів?
Незрозуміло, слід відокремлювати матерів із COVID-19 та їх дітей чи ні. Різні регіони діятимуть по-різному, залежно від місцевих можливостей та місцевої ситуації з COVID-19. Часто пропонується залишитися з дитиною, якщо Ви почуваєте себе добре. Деякі обставини можуть вимагати, аби Ви знаходились окремо від Вашої дитини. Вам слід запитати свого лікаря, чи це стосується Вас. Ви маєте бути обережними для того, щоб уникнути передачі вірусу дитині. Найкраще це можна зробити шляхом миття рук перед тим, як торкатися дитини, униканням дотиків обличчя дитини, униканням кашлю або чхання на дитину або носінням маски під час догляду за дитиною. Якщо Ви не піклуєтеся про дитину безпосередньо (наприклад, коли дитина спить), намагайтеся залишатися на відстані не менше, ніж 2 метри від дитини для зменшення ризику її зараження.
Чи можу я годувати дитину груддю, якщо у мене COVID-19?
У кількох жінок, заражених вірусом, було перевірено грудне молоко, і жодних ознак вірусу в молоці виявлено не було. Отже, схоже, годування дитини грудним молоком є безпечним, навіть якщо у Вас є COVID-19. Ви маєте бути обережними для уникнення передачі вірусу дитині. Найкраще це можна зробити шляхом миття рук перед тим, як торкатися дитини, униканням дотиків обличчя дитини, униканням кашлю або чхання на дитину та носінням маски під час годування грудьми. Ще один гарний варіант – зціджування (рукою або молоковідсмоктувачем) грудного молока та годування ним дитини іншою, нехворою, людиною. Перед зціджуванням молока обов'язково вимийте руки.
Що робити, якщо хтось в домі має симптоми COVID-19 після народження моєї дитини?
Якщо ця людина дуже залучена до догляду за дитиною, вона має бути обережною для уникнення передачі вірусу дитині. Найкраще це можна зробити шляхом миття рук перед тим, як торкатися дитини, униканням кашлю або чхання на дитину та носінням маски при догляді за дитиною.
Якщо цій людині не потрібно знаходитись поруч з дитиною, найкраще аби вона постійно перебувала на відстані не менше 2 метрів від дитини.
Пам’ятайте про необхідність мити руки перед доглядом за дитиною, навіть якщо Ви не хворі, оскільки, можливо, Ви торкалися предметів в домі, які контактували з вірусом. Вам також слід триматися на відстані 2 метрів від тих, хто хворий, і регулярно мити руки, аби не захворіти. Якщо у Вас вже був COVID-19, недавні дослідження, схоже, свідчать про те, що Ваш організм зможе боротися з вірусом без того, аби Ви знову захворіли. Але навіть у цьому випадку миття рук перед торканням Вашої дитини - це найкращий спосіб запобігти перенесенню вірусу до дитини від хворої людини або предмета, якого вона торкалась. За матеріалами пологового будинку "Лелека"
Читайте також: Як військовослужбовці Рівне нщини боротимуться проти коронавірусу