Звідки що береться?
Психосоматичні порушення - це симптоми або захворювання, які розвиваються як відповідна реакція організму на стрес. Що це може бути?
- безсоння;
- регулярні головні болі;
- шкірні дерматити;
- язвений коліт;
- лупа;
- акне;
- кишково-шлункові розлади (коли перед важливою зустріччю автоматично «крутить» живіт);
- втрата ваги або безконтрольний жор (заїдає стрес або шматок в горло не лізе);
- панічні атаки.
Ці реакції можуть як з'являтися, так і зникати в залежності від наявності серйозних стресів в житті. Втратили роботу - тут же активізувалася безсоння, висипали незрозумілі плями на шкірі або "раптом" з'явилася лупа. Але коли проблема вирішилася, ці прояви самі сходять нанівець. Гірше, коли вони стають саме захворюваннями. Тоді мова може вже йти про:
- астму;
- алергію;
- псоріаз;
- гіпертонію;
- мігрень;
- виразка шлунка;
- гостра серцева недостатность;
- цукровий діабет II типу.
Звичайно, виникнення перелічених хвороб сприяє цілий спектр чинників. І хронічний стрес, нервове перенапруження - в числі перших.
Життя без стресу - це утопія
Чи можна позбутися від стресу раз і назавжди? Звичайно, ні, це утопія. Більш того, стрес - це абсолютно нормальна реакція на виникаючі обставини. Так наш організм готується чи діяти, то чи рятуватися умовною втечею. Психологи відзначають, що дуже часто люди з психосоматичними захворюваннями роками пригнічують в собі емоції, терплять ситуацію, яка їх не влаштовує. Наприклад, колекціонують образи на когось з близьких родичів, тримаються за нецікаву роботу, аби платити за рахунками, не вміють вирішувати конфлікти, не можуть впоратися з гнівом, заздрістю, агресією. Емоції, які не мають виходу, ніби підточують організм зсередини. Люди можуть роками ходити до лікарів, здавати аналізи, витрачати гроші і продовжувати відчувати дискомфорт. Безумовно, у організму є певний психологічний запас міцності. Виникнення стресовій ситуації не означає, що організм тут же вийде з ладу і відреагує поруч болячок. Важливо, щоб рівень стресу не перевищував допустимий поріг. Після того, як критична ситуація минула, організм повинен повернутися в норму. Якщо ж ситуація вирішилася, а людина як і раніше в напрузі, починаються проблеми. Тривалі негативні переживання виснажують енергію і внутрішні ресурси.
Як допомогти собі?
Перестаньте стримувати негативні почуття і тікати від проблеми, яка роками мучить вас. Ймовірно, в даному випадку знадобиться допомога психолога. Будь який психотерапевт скаже вам, що дуже корисно знімати напругу за допомогою фізичних навантажень. Цим ще в 19 столітті лікували депресивні розлади. Спорт, робота на дачі, басейн, тривалі активні прогулянки. В результаті ви повинні відчувати приємну втому в м'язах, увага перемикається. Освойте дихальні техніки. Їх безліч, будь-яка обов'язково допоможе вам розслабитися в момент напруги. Слідкуйте за харчуванням. Особливу увагу приділіть продуктам, які є джерелами триптофану. Брак цієї амінокислоти веде до зниження рівня серотоніну, а значить, до неспокою, дратівливості, зниження працездатності. Триптофан міститься в сирі, рибі, м'ясі, бобових, сирі, грибах, фініках, червоній і чорній ікрі. Але, звичайно, коли мова йде вже про захворювання, тільки ці прийоми не вирішать проблему. Розбиратися з ним доведеться за двома напрямками: з психологом, щоб усунути саму причину виникнення, і з лікарем-фахівцем. На жаль, не всякий профільний лікар відправить пацієнта на прийом до психотерапевта, виявивши психосоматичний діагноз. Але ви можете зробити це самі, адже кожен з нас часто знає, що саме могло послужити причиною збою в організмі.