Цього року Масня розпочинається 24 лютого й завершуються 1 березня
Масляна походить від старовинного язичницького свята проводів зими, що зберігалося після прийняття християнства. Це перш за все багато ситної їжі, тому немає нічого заторного в тому, щоб в цей час поласувати, скуштувати самих різноманітних страв і не відмовляти собі ні в чому. Головною стравою на масляну є, як відомо, млинці, які печуть кожного дня з понеділка. Також Масляна відома всенародним гулянням: це танці, співи, катання з гірок, на санчатах, спорудження масляного опудала, костри тощо. Триває масляна тиждень.
ГОЛОВНІ ТРАДИЦІЇ СВЯТА
На Масляну прийнято багато гуляти і веселитися, обов'язково потрібно пекти і поїдати у великій кількості млинці з різноманітними солодкими і солоними (нем'ясними) начинками. Чим більше млинців ви спечете, тим краще, адже вони привертають в дім багатство.
Крім млинців на стіл можна подавати сирники, ватрушки, вуху і запечену рибу. Алкоголь у цей час не вітається, з напоїв слід вибирати кисломолочні.
Також на Масляну влаштовують проводи зими і спалюють опудало, яке символізує зиму, і розвіюють його попіл у полі.
ЩО ВАРТО ЗРОБИТИ НА МАСЛЯНУ
Хоча цей період і час гулянь, відпочивати на цьому тижні не прийнято. Потрібно ретельно прибратися в оселі, викинути непотріб і сміття, навести чистоту, щоб під час Великого посту, приділити час духовному.
Накриє потужна хвиля: названа дата сильної магнітної бурі у березні
В останній день Масляної - 1 березня, який називають Прощеною неділею, прийнято обов'язково попросити пробачення у близьких і очистити свою душу перед Великим постом.
На Масляну обов'язково треба покликати гостей або самим відвідати своїх рідних чи близьких друзів.
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ
- Перший млинець, спечений на Масляну, призначається для поминання покійних. Замішувати тісто треба мовчки з думками про людей, яких вже немає поруч. Віддайте млинець пташці, яка полетить в небо до ваших близьких
- Перший з'їдений млинець - до здоров'я на цілий рік. Тому від ласощів відмовлятися не можна навіть тим, хто сидить на строгій дієті.
- Якщо на Масляну у ваш дім несподівано нагрянули гості, це принесе вам щастя і радість.
- Викинуті на цьому тижні непотрібні речі повернуться в будинок обновками.
- Вважається, що якщо млинці на Масляну будуть пишними та гарно спечуться, то рік буде благополучним. Млинці, які не матимуть форми, будуть занадто тонкі чи товсті – прогнозують невдачі та проблеми.
- Якщо напечете високу гірку млинців – до заможності, низька гірка – до неврожаю.
- Якщо холодно на Масляну – літо буде теплим, а як йде дощ – осінь буде багатою на гриби.
ЩО НЕ МОЖНА РОБИТИ ЦЬОГО ДНЯ
Оскільки Масляна розпочинає Великий піст, цей тиждень вважається безм'ясним. Тобто, починає діяти заборона на м'ясо і м'ясні продукти. Зате рибу, яйця і молочні продукти ще можна вживати. При цьому заборон на кількість з'їденого не існує.
СВЯТКУВАННЯ МАСЛЯНОЇ
- 24 лютого – перший день Масляної має назву "Зустріч". Цього дня треба запрошувати до себе в гості родичів і пригощати їх різноманітними млинцями та смаколиками. В народі також є звичай ставити в центрі святкування солом'яну ляльку, яка буде стояти аж до завершення свята.
- 25 лютого – другий день Масляної називається "Загравання". У цей день заведено веселитися та кататися на санках.
- 26 лютого – третій день свята називається "Ласунка". Господині готують велику кількість страв і пригощають ними всіх, хто прийде в гості. Першочерговою і основною стравою, звісно ж, залишаються млинці.
- 27 лютого – четвертий день гучних святкувань називається "Розгуляй". Цього дня народні гуляння мають тривати від ранку до вечора.
- 28 лютого – п'ятий день Масляної має назву "Тещині вечірки". Зять повинен у цей день закликати тещу з тестем в свою оселю і приготувати для них млинці. Вірять, що такі гостини можуть примирити сім'ї, якщо раніше у них були сварки.
- 29 лютого – шостий день святкування називається "Посиденьки зовиці". У передостанній день Масляної невістка запрошує до себе в гості своїх рідних батьків та батьків чоловіка.
- 1 березня – сьомий день Масляної традиційно супроводжуються "Прощеною неділею". Напередодні Великого посту усім варто попросити пробачення у тих людей, перед якими ви завинили. Прощена неділя є дуже світлим днем перед Великим постом. В останній день Масляної спалюють ляльку з соломи.
Читайте ще: Міжнародний день стерилізації тварин: що варто знати про 23 лютого