Навіть якщо вам всього лише 20-25 років і питання майбутнього вас хвилюють мало, є речі, про які варто замислитися вже зараз. По-перше, у кожної з вас є мами, яким під 50, а, по-друге, повірте, час біжить так швидко і через якихось два десятка років перед вами виникне таке страшне слово "клімакс". А до цього точно треба готуватися заздалегідь.

Симптоми

Головний біль, мігрені, підвищений тиск, пітливість і припливи, зниження настрою, безсоння, порушення менструального циклу, розлади в інтимному житті і інші симптоми радянські гінекологи пропонували просто перетерпіти. Так, всього лише якихось десять років! Слід пам'ятати, що настання менопаузи - це не тільки перераховані вище симптоми, часом доставляють нестерпний дискомфорт жінці, за цим стоять серйозніші проблеми. Наприклад, в цей період підвищується ризик серцево-судинних захворювань (привіт, інфаркт або інсульт), а також знижується щільність кісток, що загрожує таким грізним захворюванням, як остеопороз. Всьому виною - зниження вироблення естрогену, саме він допомагає нашим кісткам же не бути крихкими, а судинам залишатися еластичними. Генетична пам'ять - штука складна, і сучасні жінки часто повторюють поведінку своїх матерів. Буду терпіти, але ніякої замісної гормональної терапії, адже на ній ростуть вуса! Ось і терплять наші жінки який десяток, втрачаючи здоров'я, красу, дуже часто - чоловіків, зате на їх голові красується корона з терплячості. А кому вона, вибачте, потрібна?

Коли чекати менопаузи?

Якщо вам уже 40, питання клімаксу вас так чи інакше турбує, якщо, звичайно, вас взагалі турбує власне здоров'я та життя. І тут виникає цілий ряд питань, відповіді на які часом вкрай складно знайти. По-перше, коли вона, менопауза, постукає у ваші двері? У пошуках відповіді треба звернутися до сімейного анамнезу. Лікарі стверджують, що наступ цього періоду у вас можна очікувати в тому ж віці, в якому він настав у вашої мами. Саме на цю цифру треба орієнтуватися. У той же час багато медиків б'ють на сполох: клімакс, мовляв, помолодшав. Так що ніхто ні від чого не застрахований. По-друге, закономірно постає наступне питання: що робити? Чекати, бігти до лікаря, ковтати таблетки? Сучасні лікарі заговорили про так званий "гормональний паспорт". Вважається, що оптимальний рівень статевих гормонів фіксується в 25 років (молоденькі дівчата, увага!), І саме в цьому віці слід здати кров на всі основні показники. Результати будуть тим орієнтиром, на який ваш лікуючий лікар буде звертати увагу і через 10, і через 20 років. На жаль і ах, тим, кому зараз 40+, про таке вже мріяти не доводиться. Якщо вам пощастило і якийсь час назад (перебуваючи в доброму здоров'ї і не будучи вагітною) вам вдалося роздобути дослідження основних статевих гормонів, зберігайте його, як зіницю ока. Якщо ж немає, а клімакс ще не почався, краще здати кров вже сьогодні - так у вас буде хоч якийсь орієнтир рівня гормонів.

Гормони

Пити чи не пити? І коли починати? Тут, як то кажуть, розбрід і хитання серед фахівців. Хтось із них упевнений: поки смажений індик не клюнув, живіть спокійно. А ось почали страждати, приходьте і ми щось придумаємо. Просунуті гінекологи-ендокринологи впевнені, щоб жінка почала приймати ЗГТ (замісну гормональну терапію) потрібно превентивно! Краще уникнути стрибків гормонів (саме ці скачки-гойдалки приносять стільки дискомфорту, плюс вони ж шкідливі з точки зору жіночого здоров'я, так як можуть підвищувати ризик розвитку новоутворень). Приклад: у вашої мами перші симптоми клімаксу почалися в 45 років. Значить вам потрібно звернутися до лікаря року в 43-44, обстежитися і почати приймати гормони в таблетках і робити це без перерви (багато медиків, до речі, чомусь призначають гормони з обов'язковою перервою в три місяці, щоб організм відпочив. Чим організму будуть корисні перепади гормонального фону і повернення до неприємних симптомів, з'ясувати не завжди вдається) .Є серед лікарів прихильники фітоестрогенів, це добро зараз є і в кремах, і в таблетках. На відміну від гормонів за рецептом, як на вас конкретно відпрацює фітоестроген, ніхто не знає. Можливо, зовсім ніяк. До того ж вплив далеко не всіх трав і складових подібних препаратів досконально вивчено, і що ви отримаєте в результаті - загадка природи. Вибирати собі гормони самостійно не можна, сподіваюся, про це не варто зайвий раз нагадувати? ЗГТ призначається після детального обстеження: це і аналізи, і УЗД, і похід до мамолога. Гормони - серйозна терапія, яка має безліч побічних ефектів. Не переживайте, вуса від сучасних засобів давно не ростуть, а багато препаратів попутно ще й вирішують естетичні проблеми.Задумиваясь про ЗГТ, звичайно, треба зважити всі за і проти. Так, у них є побічні ефекти і протипоказання (останні ми зараз розглядати не будемо). А хіба немає негативних ефектів у антидепресантів (бувають такі важкі форми клімаксу, що жінці доводиться призначати цю групу препаратів), снодійних, препаратів, які лікують гіпертонію, а вже така напасть, як остеопороз, вкрай складно піддається корекції, ліки для його лікування дорогі, а їх дія до кінця ще не вивчено. Гарненький вибір, чи не так?

Аналізи

Якщо ви зважилися на ЗГТ, не забувайте: можливо, лікаря не вдасться підібрати підходящий вам препарат відразу. Так, він буде виписувати рецепт на підставі вашого гормонального статусу, але лікар лише передбачає, а результат видає ваш організм. Ніхто не знає, яка група гормонів вам підійде більше (старе або нове покоління, синтетичні або наближені до натуральних), яка форма прийому вам буде більш зручна.Плюс прийом гормональних засобів накладає на вас певні зобов'язання: це і відмова від куріння (в поєднанні з подібними препаратами значно підвищує ризик тромбоутворення, хоча й саме по собі куріння - не найкращий варіант проведення дозвілля), і регулярні походи до лікаря для корекції схеми лікування і додаткових обстежень. Ну і ви повинні розуміти, що приймати препарат слід регулярно, а також на нього доведеться розщедрюватися. Оцініть свої сили і можливості.До речі, якщо ви раптом побігли в лабораторію для здачі аналізів на гормони, включіть в дослідження і визначення рівня вітаміну Д. Несподівано? Нічого дивного! Вітамін Д деякі медики називають гормоноподібною речовиною, підкреслюючи його виняткову дію на статеву сферу! Недолік цього вітаміну вкрай згубно позначається на жіночому здоров'ї, а у більшій частині України спостерігається його гострий дефіцит. Якщо він виявиться і у вас, приймайте вітамін Д в таблетках або капсулах. І знайдіть лікаря, який не боятиметься високих доз. Правда, зараз такі прогресивні фахівці знаходяться навіть в районних поліклініках.