Існує думка, що найчастіше застуда починається з ніг. Дійсно: варто промочити черевики, як того ж вечора може піднятися температура. Але ж руки теж часто мерзнуть - чому ж через це ми не хворіємо? Звернемося до наукових фактів.

У чому винні ноги?

Через ноги постійно проходить дуже великий об'єм крові. Відповідно, охолоджена кров розноситься по всьому організму за короткий час, і настає загальне переохолодження. Один з неприємних симптомів замерзання - часті позиви в туалет. Це відбувається через те, що підшкірні капіляри від холоду звужуються, кров йде вглиб, кровообіг стає більш центрований і зростає навантаження на нирки. Ще одна небезпека загального переохолодження - зниження захисних функцій слизової носа. А саме вона служить бар'єром для шкідливих бактерій і вірусів. Коли людина мерзне, у неї починається нежить - це значить, що Війчастий епітелій в носі перестає рухатися і евакуювати слиз в носоглотку, і вона витікає назовні. А в нормі слиз при ковтанні повинен потрапляти в кишечник, де мікроби проходять «фейс-контроль», і при необхідності виробляються захисні антітела.Таким чином, переохолодження знижує імунітет. Шкідливих мікроорганізмів ніщо не стримує, і вони переходять в атаку - починається застуда.

Як не захворіти

Дуже важливо уникати тісного взуття - в ньому ноги промерзають дуже швидко через поганий кровообіг. Шкарпетки і колготки повинні бути по максимуму з натуральних матеріалів - бавовни або шерсті.Якщо Ви все-таки промочили ноги, намагайтеся не стояти на місці - активніше рухайтеся, а вдома постарайтеся якомога швидше зігрітися - пірнути в теплу ванну і випити що-небудь зігріваюче - чай з лимоном або гарячий шоколад будуть до речі. Можна і просто попарити ноги 15 хвилин в майже гарячій воді, а потім розтерти махровим рушником. Це дозволить розширити судини, посилити кровообіг і зігріти все тіло. Можна купити для негоди гумові чобітки, але для повсякденного носіння вони не підходять - в них ноги не дихають, та й для правильного формування стопи таке взуття не придатне.

Якщо застуда все ж наздогнала

Хворіти ніхто не любить. Типові супутники застуди - біль в горлі, нежить, сухий кашель і підвищена температура. І винні в цьому віруси. При переохолодженні природний захист організму знижується, і атакувати його легко. На відміну від грипу, простудна інфекція розвивається поступово - спочатку з'являється сильний нежить, людина починає чхати. Потім через запалення горла приєднується кашель. Піднімається невелика, не більше 38,5 градусів, температура.Загальна слабкість пояснюється отруєнням організму токсинами, які виробляють віруси. Щоб поліпшити самопочуття і прискорити одужання, потрібен комплексний підхід. Необхідно цілодобово підтримувати достатню вологість повітря в будинку (50-60%) і не перегрівати повітря (max 23 °) - щоб слизові оболонки не пересихали і вільно дихалося. Харчування при хворобі повинно бути збалансованим, багатим вітамінами і клітковиною, але при цьому не дратувати і без того запалене горло - замість кислих цитрусових краще заварити калину і додати в теплий напій мед. Пиття повинне бути негоряче - щоб не посилити запальний процес і не підвищити температуру тіла.