Форпост самостійності й непоступливості. Саме так часто в експертних колах називають Підгаєцьку сільську раду Млинівщини. Вона єдина у районі, яка не увійшла до складу ОТГ й усіма силами прагне зберегти самостійність. Та от на підгайцівські землі охочих вистачає. Кому й для чого потрібні Підгайці та яке майбутнє чекає сільську раду - далі.

Підгаєцька сільська ради Млинівського району у спадок від колишнього колгоспу отримала розкішну інфраструктуру. Асфальтовані дороги, освітлені усі чотири села, побудовані школи, дитячі садки та будинки культури. Та й нині зручне розташування поблизу траси й родючі землі зробили свою справу - сільська рада отримує чималі податки, а отже почувається впевнено й не квапиться приймати пропозиції про приєднання від ОТГ.

Ми утрималися, тому що основним важелем децентралізації є все-таки фінансова спроможність. Ми порахували свої гроші, свої переваги, перспективи і під час громадських слухай, обговорення процесу приєднання до якоїсь сільської ради ми утрималися, тому що фінансовий потенціал був досить таки потужний, - говорить голова Підгаєцької сільської ради Жанна Голоюх.

За перспективним планом Підгаєцька сільська рада мала б відійти до Млинівської ОТГ. Це, за словами експертів, відповідає вимогам про зону доступності до міст районного значення. Мовляв саме тому сільську раду й віднесли до Млинова.

Звичайно є принцип добровільності і за ним, на жаль, громади визначаються самостійно. Чому "на жаль"? Тому що деколи варто мати ефективні рішення, які дали б змогу громадам об'єднуватись. На сьогодні знаю, що розглядається питання жорсткого утворення громад за перспективним планом, - розповідає консультант з правових питань Офісу реформ Рівненського регіонального відділення АМУ Василь Курилас.

Втім, нещодавно отримала пропозицію від Привільненської громади. Тут кажуть: плани створити велику потужну громаду було іще кілька років тому.

Після приєднання Іваннівської сільської ради ми отримали суміжні межі з Підгаєцькою сільською радою. Це наші сусіди, близькі сусіди. По економічному розвитку вони на нас схожі, тобто не є відсталою сільською радою. Зараз в стадії приєднання Малосадівська сільська рада. Виходить така непогана за площею 146 квадратних кілометрів з населенням 6,5 тисяч громада, - каже голова Привільненської ОТГ Юрій Момотюк.

Ініціативу розширити межі громади, аби убезпечити її від адміністративного приєднання до іншої, експерти вітають.

Об'єднані громади повинні розширятись, аби гарантувати своє майбутнє. Вони в цьому напрямі працюють. Це добре, що Привільне працює. Є деякі моменти, з якими я не погоджуюсь, тому що йдуть конфлікти між суміжними ОТГ. Але поки процес добровільний, то все можливо, - каже радник з питань децентралізації Рівненського ЦРМС Михайло Шелеп.

Остаточне рішення все ж за Підгайцями та їх жителями. Або ж питання вирішиться адміністративно вже у 2020 році.  

Дивіться ще"Реформи працюють": скільки ОТГ й районів залишиться на Рівненщині у 2020?

Будьте з намиTelеgram Facebook Youtube Instagram Viber