Резус-конфлікт - це імунологічна несумісність крові вагітної жінки і майбутньої дитини. Така вагітність вимагає ретельного контролю і додаткових обстежень. Чим такий небезпечний резус-конфлікт і що потрібно робити, щоб уникнути ускладнень?

Така вагітність, як правило, протікає з різними ускладненнями, для запобігання яких важливо вчасно провести профілактику імунного конфлікту за допомогою введення антирезусного Rhо (D) імуноглобуліну. Чим це небезпечно?


Які бувають ускладнення при резус-конфлікті?

   загроза переривання вагітності;
    гіпоксія плоду;
    анемія;
    гестоз;
    інтоксикаційний синдром;
    передчасні роди;
    гемолітична хвороба;
    внутрішньоутробна загибель плода.


Що таке гемолітична хвороба і чим вона небезпечна? Одним з небезпечних ускладнень несумісності крові матері і дитини по резус-фактору або групі крові є гемолітична хвороба плод
у та новонародженого. Гемолітична хвороба трапляється в 3-6% випадках, серед іммуноконфліктних вагітностей. При цій хворобі кров матері змішується з кров'ю плоду. Антитіла, які утворюються в організмі жінки через плаценту потрапляють в кров плоду і руйнують еритроцити, що призводить до інтоксикації дитини продуктами розпаду гемоглобіну.

Гемолітична хвороба новонароджених має три форми:

    
1. Жовтянична - підвищений білірубін, який з'являється в результаті руйнування еритроцитів може стати причиною ураження клітин головного мозку, глухоти, церебрального паралічу та затримки розвитку дитини. Це трапляється, якщо білірубін піднімається до критично високих значень. Це найчастіша форма гемолітичної хвороби.

Також читайте:
Як підібрати щасливе ім'я дитині за датою народження

    
2. Анемічна - свідчить про низький рівень гемоглобіну і гематокриту. Виявляється надмірною блідістю шкірних покривів новонародженого. Зустрічається в 10-20% випадків.

    3. Набрякла - найбільш небезпечна форма ГБН, має найвищий відсоток летальних випадків. Про цю форму ГБН свідчить анемія, водянка (скупчення рідини в черевній порожнині), плевральні випоти (скупченням рідини в плевральній порожнині).

Чим небезпечний резус-конфлікт для жінки?

Резус-конфлікт не несе для жіночого організму практично ніякої небезпеки. Єдине ускладнення може виникнути в разі внутрішньоутробної загибелі плоду, це загрожує запальними процесами.

Лікування і прогноз.

Лікування і перебіг захворювання залежить від форми і ступеня тяжкості ГБН. При легких і середніх формах, після проведеного лікування, діти ростуть і розвиваються так само, як і їхні однолітки. При рівні білірубіну 257-342 мкмоль / л і більше у 1/3 дітей можуть бути відхилення в нервово-психічному розвитку. Анемія може зберігатися протягом декількох місяців. Діти з порушеннями центральної нервової системи вимагають ретельного медичного спостереження з боку невролога, окуліста і педіатра. Новонародженим з гемолітичною хворобою вакцинація в пологовому будинку не проводиться.

Також читайте:
Як визначити розмір ноги дитини по довжині стопи (таблиця)

Профілактика.

Для профілактики резус-конфлікту під час вагітності обов'язковими є визначення групи крові і резус при взятті на облік.
При
взятті на облік жінки з негативним резусом потрібно обов'язково з'ясувати:
    
-чи не проводилося раніше переливання крові;
    
-чи не було абортів, викиднів;
    
-чи не народжувалися діти з таким захворюванням.

Жінці в негативним резусом, в разі викид
ню або аборту, необхідно протягом 72 годин зробити укол антирезусного імуноглобуліну.

Крім того, вагітним регулярно проводиться аналіз крові на резус антитіла. У разі їх стрімкого наростання, жінці потрібне лікування з використанням анти-D-глобуліну (антирезусного).