rivne1.tv / Проекти / Весільний ажіотаж /
// 25.09.2017

теги: Рівне, весілля, забобони, гірко

Чому на весіллі гості кричать "гірко"?

Чому на весіллі гості кричать "гірко"? Гірко! Це слово ми чуємо на кожному весіллі, без винятку. Навіть дуже сучасне весілля не може обійтися без цього обряду. Тож сьогодні ми з’ясуємо, звідки ж пішла традиція кричати "Гірко!" на весіллі.

Як виявилося, це справді дуже давня весільна традиція і нині відомо декілька варіантів її походження та тлумачення. Спробуємо повернутися в минуле і зрозуміти, чому ж гостям на такому веселому святі, як весілля, гірко, і чому наречений і наречена «підсолоджують» весілля саме поцілунками.



Перша версія походження традиції кричати "гірко" нареченому і нареченій – найпоширеніша. Вважається, що звичай кричати "гірко" походить від стародавнього обряду, під час якого наречений і наречена до кожного гостя підносили чарку горілки або якийсь інший спиртний напій.

Після того як горілка випивалася голосно кричалось "гірко", тим самим давали зрозуміти, що частування з рук нареченої відмінне і чудове на смак. Вважалося, що після поцілунку зникала гіркота напою, а залишалася тільки насолода. Той, хто хотів поцілувати молоду, повинен був це право купити грішми або подарунками. На деяких сучасних весіллях, таким чином, проходить обряд дарування, але тільки наречений має право цілувати, наречену під радісні і дружні крики "гірко".

Ще існує думка, що цілуючись, наречений і наречена демонструють майбутнє вирішення всіх конфліктних "гірких" життєвих проблем - тільки мирно і полюбовно, ну й, звичайно ж, разом.

Як відомо, у ті далекі часи на всі дії, традиції та обряди наших предків великий вплив мали всякі забобони. Всі люди думали, що нечиста сила не переносить людських почуттів щастя, радості та сміху, і обов'язково буде перешкоджати молодій сім’ї та всім гостям на весіллі, на те вона й нечиста. Щоб цього не допустити, всі дружно переконували злих духів, що їм зовсім не солодко і ні в кого немає приводу для веселощів. І чим голосніше і частіше кричить народ, тим швидше нечиста сила зникне зі свята і не встигне ні кому нашкодити.

Можливо, крики "гірко" символізують, як молодятам погано було жити нарізно, поки вони не зустрілися один з одним. Може, батьки, таким чином, виражають свій сум через розлуку зі своїми улюбленими дітьми, проводжаючи їх у нове спільне життя. Може, гості такими лементами просять підсолодити їжу і напої, роблячи вигляд, що вона гірка, і тільки поцілунки нареченого та нареченої зможуть це зробити.

Як видно, звичай кричати "гірко" має багато значень, і всі вони спрямовані на збереження щастя і благополуччя молодят і на недопущення в їхнє життя злих духів. І нехай слово "гірко" вони чують тільки на весіллі, а в майбутньому їх супроводжують тільки "солодкі" справи, а спільне життя ніщо не затьмарює.

Джерело:girko.lviv.ua
переглядів: 1249

<< попередній матеріал    список    наступний матеріал >>



Інші публікації у розділі:

// 04.12.2018
<a href='/Info/?id=96781' >4 грудня віряни святкують  Введення в храм Пресвятої Богородиці: традиції та звичаї </a>

4 грудня віряни святкують Введення в храм Пресвятої Богородиці: традиції та звичаї (переглядів: 394)

Сьогодні, 4 грудня греко-католики і православні відзначають Введення в храм Пресвятої Богородиці або Третю Пречисту.
// 05.09.2018
<a href='/Info/?id=94236' >Короткий екскурс в історію весільної сукні</a>

Короткий екскурс в історію весільної сукні (переглядів: 823)

Весільна сукня для кожної дівчини значить набагато більше, ніж просто гарний одяг. Так було, є і буде, але, по суті, історія конкретного весільного плаття почалася лише років 100 тому, а до цього панянки виходили заміж в найкрасивішому туалеті, який знаходили в своєму гардеробі.
// 14.07.2018
<a href='/Info/?id=92579' >Весільні прикмети про фату</a>

Весільні прикмети про фату (переглядів: 1652)

Фату, як і весільну сукню не можна давати нікому приміряти. Після весілля фату зберігають як весільну реліквію. Нею в майбутньому можна накривати хвору дитину для швидшого одужання.
// 11.07.2018
<a href='/Info/?id=31804' >Історія весільної фати</a>

Історія весільної фати (переглядів: 21076)

Одним з головних елементів весільного вбрання нареченої після сукні є фата або вельон. У наш час є величезний вибір цього аксесуару. І майбутній нареченій потрібно обрати фату серед усього цього різноманіття. Повернемось трішки до історії.