rivne1.tv / Проекти / Святкові канікули /
// 07.07.2016

Ой, на Івана, ой, на Купала... Як святкує Рівне та Україна найбільш неоднозначне свято?

Ой, на Івана, ой, на Купала... Як святкує Рівне та Україна найбільш неоднозначне свято? Звичаї святкування Івана Купала по всій Україні схожі. Це плетіння вінка та пускання його на воду, спалення опудала, стрибки через вогонь тощо. Щоправда є певні відмінності по регіонах. Які саме -дослідили журналісти Rivne1.tv.

Івана Купала раніше святкували 24 червня, за старим стилем. Це був день святого Івана Хрестителя. Це свято є одним із чотирьох найбільших у сонячному календарі. На нього припадає багато традицій та магії, з ним бореться церква, а люди намагаються відшукати чарівну квітку попороті. Здавалося б свято одне, то і святкувати повинні однаково. Але українці особлива нація. У кожному регіоні існують свої особливі повір’я та міфи щодо Івана Купала. Люди із Волині, Дніпровщини, Житомирщини та інших регіонів порівняли свої святкування. Ми ділимося ними з Вами.

РІВНЕНЩИНА

Вікторія Назарук: У Рівненському районі важко знайти щось нове про свято,яке майже не відзначають. Тим паче, що народні святкування - язичництво чистої води, яке церква не вітає. У сільській місцевості ще можна знайти людей,які щось пам'ятають. У селі Почапки на Острожчині вінки пускали у річку Татарку й через вогонь стрибали, а от папороті не шукали, бо ліси далеченько.

Максим Карповець: У с. Моквин, біля Березного , це фактично чи не найбільш основне свято, з яким також збігається свято села. Досі пускають вінки, розпалюють багаття. Інша річ, що це язичницьке свято, до якого у багатьох церквах ставляться негативно.

Валентина Гордич: Їдь на Соколині гори. І шукай папороть «страусове перо». Як знайдеш вночі, зрозумієш чому. Це папороть, яка, ймовірно, і породила легенду про цвіт. Вона й справді має форму пера, коричневий колір, але головне - унікальна складова у спорах.

ЛЬВІВЩИНА

Любов Сьорак: Тако: розпочинається все в ніч з 6 на 7 липня. у мене в селі є ліс, того все святкування переноситься на галявину поряд з лісом. Святкують тільки молоді. Є легенда, що в ніч на купала можна знайти цвіт папороті. Той, хто його знайде - зможе говорити з природою, в нас кажуть, що почне розуміти птахів. Але є одна річ, якщо хтось знайде цвіт папороті і зірве його, то він неоглядаючись повинен донести його додому, якщо повернеться, то перетвориться на дерево або і гірше - на пеньок.

А ще кажуть, що на Купала не можна купатись в ніяких озерах чи річках, бо русалки можуть залоскотати, або може ожити якась нечисть і втопити.

ЖИТОМИРЩИНА

Ольга Гуртовенко:

В Житомирській обл., с. Старий Дорогинь не святкували взагалі. Люди кажуть, що це більше в західних областях прийнято. Бабушка каже, що на Хмельниччині нічого особливого теж не було. Звичайні святкування, бувало, через вогонь стрибали і віночки пускали, але не надто часто святкували.

ІВАНО–ФРАНКІВЩИНА

Марта Княгніцька: Колись пекли спеціальні паляниці, воду для тіста носили ротом з криниці чи джерела. Оці паляниці- пиріжки - спосіб гадання на хлопців. Чию першу паляницю з’їсть кіт або собака, та і перша заміж вийде. Вранці 7 липня всі ідуть збирати Іванове зілля - це букет польових квітів. З нього давно-давно варили якесь зілля, але зараз це просто язичницький оберіг для хати. Ще колись бабуся розказувала, що вранці на світанку 7 липня треба вмиватися росою- гарна завжди будеш.

Василь Онищук: Колись в нас палили ватру величезну. Через неї люди на конях скакали. Але потім стався нещасний випадок, після якого ніхто нічого не святкує. Сумно.

ВОЛИНЬ

Аліна Бекерук: Зазвичай роблять святкові фестивалі, сімейні. Цілий день там співають якісь народні гурти, роблять різні конкурси. Ці фестивалі за містом організовують біля водойм.

Спочатку розважальна програма, а у вечері вже вогонь розпалюють, палять опудало, яке цілий день стоїть на тому фесті. У вечері вже через вогонь стрибають та співають пісень біля вогнища.

ДНІПРОВЩИНА

Анна Мамонт: В селах робиться величезне вогнище. Спочатку розважальна програма, виступають учасники, а потім всі охочі можуть танцювати і водити хороводи біля вогнища. Дівчата роблять віночки, які потім пускають на воду. Поряд готується їжа на вогнищі, люди співають пісні, танцюють, перевдягаються в костюми , роблять сценки. Це робить атмосферу казковою і магічною.

Івана Купала святкують не лише в Україні. Подібні звичаї існують в багатьох народів, особливо індоєвропейських: Ліго у латвійців, Літа (Litha) у кельтів, Вардавар у вірменів, Исиах у якутів, у чехів, німців,австрійців, сербів, болгар, поляків, англійців, білорусів, а також росіян. Наймасовіше святкування відбувається в Іспанії, де 19–24 червня проводиться фестиваль «Вогнища Сан Хуана» та в Бразилії — «Феста Юніна» 13-29 червня.

pic

pic

Алла Максимчук
переглядів: 1631

<< попередній матеріал    список    наступний матеріал >>Інші публікації у розділі:

// 06.12.2018
<a href='/Info/?id=75361' >6 грудня - День Збройних Сил України. Привітання зі святом</a>

6 грудня - День Збройних Сил України. Привітання зі святом (переглядів: 24815)

6 грудня в Україні відзначається загальне професійне свято усіх українських військовослужбовців - День Збройних Сил України.
// 04.12.2018
<a href='/Info/?id=96775' >5 небезпечних днів у грудні 2018: не плануйте важливі справи і будьте обережні</a>

5 небезпечних днів у грудні 2018: не плануйте важливі справи і будьте обережні (переглядів: 2841)

Грудень - завершує рік низкою свят і гарного настрою, але будуть в цьому місяці і небезпечні дні, під час яких слід бути гранично обережними, щоб уникнути проблем в Новому році.
// 16.11.2018
<a href='/Info/?id=96277' >16 листопада Анна Холодна: прикмети свята на честь княжни Анни Київської</a>

16 листопада Анна Холодна: прикмети свята на честь княжни Анни Київської (переглядів: 329)

16 листопада відзначається народне свято Анна Холодна, а церква згадує святу княжну Анну Всеволодівну. Дізнайтеся прикмети свята та історію життя преподобної княжни Анни.
// 08.11.2018
<a href='/Info/?id=96030' >8 листопада День ангела Дмитра: традиції та привітання зі святом</a>

8 листопада День ангела Дмитра: традиції та привітання зі святом (переглядів: 1324)

Щороку 8 листопада православна церква відзначає день пам'яті великомученика Димитрія Солунського. У народі це свято називають Дмитріїв день. Дізнайтеся про прикмети і традиції на цей день.