rivne1.tv / Проекти / Весільний ажіотаж /
// 31.03.2016

Як укладають шлюб на Закарпатті: звичаї і традиції

Як укладають шлюб на Закарпатті: звичаї і традиції
Дане зображення не є прямою ілюстрацією до матеріалу.


Нині, завдяки голлівудським мелодрамам чи безпосередньо подорожам за кордон фактично кожен знає, як виглядає «заморське» весілля. І оскільки чуже вабить таки більше, ніж своє, звикле, то і шлюбні церемонії західного зразка на Закарпатті стають дедалі популярнішими. Й деякі з них навіть міцно прижилися на «нашому грунті».


Порівняно недавно стали популярними виїзні церемонії. Що ж до останніх новинок, то це перший танець молодих, який зараз переважно виконують у швидкому темпі.


Ще одним запозиченням є традиція вдягати в день весілля щось нове (аби почати нове життя), старе (зберегти зв'язок із родиною), позичене (пам'ятати про друзів) і блакитне (символ вірності). Подібний звичай прийшов до нас із Англії і не є характерним для Закарпаття. Проте, якщо сучасні наречені справді дотримуються чужої традиції для того, аби урізноманітнити подружнє життя, а не тому, що бачили подібне по телевізору, то нічого злого в цій хай і не автентичній рисі, певно, немає.


Важко собі уявити, але фата – це теж не наше. З'явилася вона на Закарпатті тільки в 40-х роках минулого століття як результат впливу міської культури на сільську. До того часу місцеві дівчата йшли до шлюбу в коронах, вінках або ж хустках – залежно від регіону, в якому відбувалося свято. Крім того, дівчата ще й плели богрийди (бутоньєрки). Їх, до речі, потім на весіллі високо підкидували вгору. Й та, яка виявлялася найспритнішою і ловила букетик, за повір'ям мала незабаром вийти заміж.
pic


Фата ж – це не просто гарний аксесуар. За первісним звичаєм вона виконувала функцію захисту від злих духів та поганого ока. А що ж до хустки, то вона, зокрема на Закарпатті, виконувала роль своєрідного маяка хлопцям. Мовляв, цю дівчину не чіпай, бо вона вже заміжня.


Також одним із новомодних віянь є залучення на весілля з десяток дружок. Власне, сама по собі ця традиція поширена на Закарпатті й понині. Але вже і її модифікують на сучасний зразок. Так, дедалі популярнішим стає проведення шлюбних церемоній, на яких найближчі подружки нареченої вдягнені в однакові сукні. Й проти цієї традиції жіночі єство і прагнення до індивідуальності виступають особливо гостро.


Традиційними для закарпатського весілля є викуп, а потім – ще й викрадення нареченої. Зародилися ці звичаї ще в кріпосну добу. Перший стосується тих випадків, коли наречений домовлявся з батьками дівчини про шлюб, сплачуючи за неї викуп. Що ж до іншого звичаю, то він народився теж із не надто позитивних обставин. Пригадуєте право кріпосника на першу шлюбну ніч? От тому й викрадали.


Сьогодні, як і раніше, на знак утворення нової сім'ї наречені обмінюються обручками. Зараз вони мають бути обов'язково із золота, раніше ж для цієї потреби спокійно використовували й алюміній, і мідь.
pic


По виході ж із церкви наші предки осипали молодят житом і пшеницею. Тепер до цих символів родючості додалися ще й монети, цукерки та чимало інших дрібних предметів, які, зважаючи на свою щільну конструкцію та щире бажання гостей втелющити ними якомога прицільніше, можуть і до синців призвести.


Затим же молоді сідають в автівку, прикрашену стрічками. При цьому вони зазвичай навіть не здогадуються, що це — стародавня європейська традиція. І вона має сприяти щасливому життю подружжя.


Цікавим є і походження весільного вигуку «гірко». За однією з версій спочатку він означав дещо інше. Річ у тім, що раніше в Україні-Русі святкування весіль припадало найчастіше на зиму – як пору, вільну від роботи на полях. Тому, коли наречений зі свитою приходив у дім своєї майбутньої дружини, на нього вже чекала, споруджена її родичами, сніжна гірка, облита водою. На вершечку ж цієї неприступної фортеці і стояла наречена. В той же час молодий, під лемент «гірка», разом із дружбами робили живий міст, по якому і піднімалися на вершину до дівчини. Нині гірки вже не споруджують. Але саме слово стало традиційним, трансформувавшись у «гірко».


Загалом же, через взаємовпливи різних культур, сьогодні достеменно розділити, де наші традиції, а де — запозичені, не вдасться. Усіх закарпатських традицій не дотримуються навіть по селах. В той же час, кажуть організатори урочистостей, автентичні (чи то пак, як нині їх називають, стилізовані) весілля є досить популярними. Хоча через високу економічну затратність (бо ж це і вишиванки на всіх треба організувати, й меню особливе вигадати) наречені все ж частіше вдаються до більш звиклих методів одружень – з мішаниною закарпатських, європейських і американських традицій.


Джерело: Zmi/73627-Za-iakymy-zvychaiamy-nyni-zakarpattsi-shliuby-ukladaiut
Людмила Олійник
переглядів: 2967

<< попередній матеріал    список    наступний матеріал >>Інші публікації у розділі:

// 04.12.2018
<a href='/Info/?id=96781' >4 грудня віряни святкують  Введення в храм Пресвятої Богородиці: традиції та звичаї </a>

4 грудня віряни святкують Введення в храм Пресвятої Богородиці: традиції та звичаї (переглядів: 434)

Сьогодні, 4 грудня греко-католики і православні відзначають Введення в храм Пресвятої Богородиці або Третю Пречисту.
// 05.09.2018
<a href='/Info/?id=94236' >Короткий екскурс в історію весільної сукні</a>

Короткий екскурс в історію весільної сукні (переглядів: 967)

Весільна сукня для кожної дівчини значить набагато більше, ніж просто гарний одяг. Так було, є і буде, але, по суті, історія конкретного весільного плаття почалася лише років 100 тому, а до цього панянки виходили заміж в найкрасивішому туалеті, який знаходили в своєму гардеробі.
// 14.07.2018
<a href='/Info/?id=92579' >Весільні прикмети про фату</a>

Весільні прикмети про фату (переглядів: 1837)

Фату, як і весільну сукню не можна давати нікому приміряти. Після весілля фату зберігають як весільну реліквію. Нею в майбутньому можна накривати хвору дитину для швидшого одужання.
// 11.07.2018
<a href='/Info/?id=31804' >Історія весільної фати</a>

Історія весільної фати (переглядів: 21169)

Одним з головних елементів весільного вбрання нареченої після сукні є фата або вельон. У наш час є величезний вибір цього аксесуару. І майбутній нареченій потрібно обрати фату серед усього цього різноманіття. Повернемось трішки до історії.