rivne1.tv / Проекти / Родинний портал «Рівне 1» / Здоров'я /
// 04.04.2018

Постановка звуку “р”: як допомогти дитині?

Постановка звуку “р”: як допомогти дитині?
Дане зображення не є прямою ілюстрацією до матеріалу.
Літера «р» засвоюється дітьми найважче. Малюки по-різному промовляють цей звук. Деякі просто замінюють в словах букву «р» на «л», інші діти видають гортанний звук «грр», намагаючись переконати дорослих у тому, що, нарешті, навчилися його вимовляти. Пропонуємо вам список корисних вправ, регулярне виконання яких може позбавити Вашого малюка проблем із вимовою звуку «р».

Постановка звуку «р»

Логопедичну роботу з виправлення вимови звуку «р» проводять в декілька етапів.

Спочатку за допомогою спеціальних артикуляційних вправ треба досягнути правильного положення язика (широкий язик піднятий вгору у формі «ківша»). Досягнувши правильного положення язика, отримати так званий фрикативний «р», який артикулюється при тому ж положенні язика, що й нормальний, але поки що без вібрації. Для цього дитині пропонується підняти широкий язик до верхніх альвеол і видихнути, включаючи голос, через щілину, що утворилася між кінчиком язика та верхніми альвеолами. Якщо дитина вірно виконала цю вправу, вона відчує лоскотіння кінчика язика та почує звук, що нагадує звукосполучення «дж» або «дз».

Другий вид вправ спрямований на відпрацювання вібрації язика. Якщо дитина правильно вимовляє верхні «ш» та «ж», отримати фрикативний «р» легко. Достатньо запропонувати їй вимовити протяжно «ж» при дещо відкритому роті без округлення губ та перемістити передній край язика трохи вперед, до ясен верхніх різців. Досягнувши цієї мети, слід закріпляти фрикативний «р» на основі складів, слів, а потім фраз, не чекаючи засвоєння вібрації. При цьому важливо, щоб отриманий звук вимовлявся з достатнім напором повітря, при мінімальній щілині між переднім краєм язика та яснами.

Для відпрацювання вібрації слід стартувати зі швидкого повторення на одному видиху звука «д», який артикулюється особливим способом — при дещо відкритому роті та при змиканні переднього краю язика не з різцями, а дещо глибше — з яснами верхніх різців або навіть з альвеолами. Спочатку вправа може складатися з двох- та трикратного рівномірного повторення звука «д» (дд, дд, дд… ддд, ддд, ддд…), потім з тих же повторень, але з підсиленням останнього звуку (дД,дД, дД, ддД, ддД, ддД…). Наступний крок — багаторазове повторення звука «д», як рівномірного (ддддддддд…), так і з ритмічним малюнком (ддД, ддД, ддД). Працювати повинен тільки язик при нерухомому положенні нижньої щелепи.

Інший прийом відпрацювання вібрації: під час вимови фрикативного «р» під язик підкладають зонд з кулькою на кінці. Кулька стикається з нижньою поверхнею язика, після чого швидкими рухами зонда праворуч та ліворуч викликається механічне коливання язика, почергове змикання та розмикання його переднього краю з альвеолами. Замість зонда можна використати завчасно вимитий палець самої дитини. Після того як вібрація буде досягнута, необхідно шляхом різноманітних вправ на основі складів, слів та фраз автоматизувати засвоєну артикуляцію.

Наталія Левчук
переглядів: 2190

<< попередній матеріал    список    наступний матеріал >>Інші публікації у розділі:

// 16.10.2018
<a href='/Info/?id=65636' >Скоромовки для дітей: хороший спосіб виростити оратора</a>

Скоромовки для дітей: хороший спосіб виростити оратора (переглядів: 2128)

Інвестиції в свою дитину – це найважливіше, мабуть, що ми можемо зараз зробити. В цій статті пропонуємо один із шляхів розвитку мовлення вашої дитини – українські скоромовки.
// 15.10.2018
<a href='/Info/?id=60326' >Дитина заїкається? Вам допоможуть вправи на релаксацію</a>

Дитина заїкається? Вам допоможуть вправи на релаксацію (переглядів: 1764)

Позитивний результат у роботі з дітьми, що заїкаються, дає релаксація. ЇЇ можна планувати по три заняття на тиждень впродовж трьох місяців. Релаксація проводиться 10 хвилин. На першому етапі – сидячи, на другому і третьому – лежачи. Щоб дітям було цікавіше, всі релаксаційні вправи можна супроводжувати віршованим текстом, проводити їх у формі гри. Діти виконують усі вправи разом з логопедом.
// 29.06.2018
<a href='/Info/?id=73470' >Малюк заїкається - що варто знати батькам та як допомогти дитині?</a>

Малюк заїкається - що варто знати батькам та як допомогти дитині? (переглядів: 1461)

Логоневроз - хвороба заїкання. Розвивається на фоні неврівноваженості нервової системи або під час "тяжких" періодів життя. Також спостерігається у віці 3 або 5-6 років - коли готуються до садочку чи школи або вже пішли туди. Також заїкання пов'язане із неблагополучною ситуацією в родині. Як заради та допомогти дитині- читайте далі.
// 22.05.2018
<a href='/Info/?id=68425' >Готовність дитини до школи: ТОП поради логопеда для батьків</a>

Готовність дитини до школи: ТОП поради логопеда для батьків (переглядів: 2344)

Чи не всі батьки хочуть, аби їх малеча була найкращою та найрозумнішою. Особливо перед тим, як відправити її до першого класу. Що батькам майбутніх першачків потрібно знати про готовність дітей до школи - читайте далі.