rivne1.tv / Проекти / Святкові канікули / Новий рік та Різдвяні свята /
// 08.12.2012

Історія салату “Олів’є”. Рецепти салатів “Олів’є”

Історія салату “Олів’є”. Рецепти салатів “Олів’є” У наші дні ні Новий рік, ні день народження, ні інше свято не проходить без цього чудового салату. Але чи всі знають, як він з’явився і який шлях пройшов, перш ніж потрапив на наші святкові столи?

Уперше салат "Олів’є" з'явився у трактирі "Ермітаж" на Трубній площі в Москві. Насправді навіть не в трактирі, а в справжньому престижному ресторані, зробленому на французький зразок. Тільки офіціанти в ньому ходили не у фраках, а на російський зразок – у білих сорочках, підперезаних шовковими поясами. Хоча власником ресторану був багатий московський купець Яків Пегов, заклад носив ім'я знаменитого на всю Москву кухаря-француза Люсьєна Олів’є і повністю називався "Трактир "Ермітаж" Олів’є". А найпопулярнішим блюдом тут, звичайно ж, був фірмовий салат іменитого француза.

Хоча спочатку це був зовсім не салат. Спочатку Олів’є придумав страву, яка мала назву "Майонез з дичини". Для нього на блюдо викладали шматочками філе рябчиків та куріпок уперемішку з кубиками желе з бульйону. Поряд акуратно розкладали варені ракові шийки, политі соусом “провансаль”. У центрі накладали гору картоплі з маринованими корнішонами, прикрашену рубленими яйцями, які не призначалися в їжу, а були елементом декору. Одного разу великий французький кулінар побачив, як один з відвідувачів перемішав усі складові в своїй тарілці і миттю все з’їв. Наступного дня Олів’є, демонструючи своє презирство, сам змішав всі компоненти страви, ще й полив їх майонезом. Ось так і з'явився на світ наш улюблений салат, хоча, як ви розумієте, тоді він істотно відрізнявся від того, до якого ми звикли сьогодні.

Незважаючи на те, що первинна ідея Олів’є потерпіла крах, салат набирав все більшої популярності і приносив непоганий прибуток власникам ресторану. Природно, Люсьєн тримав у таємниці свій фірмовий рецепт. Але в 1883 році великий кулінар помер і забрав із собою в могилу цю таємницю.

Після смерті Олів'є трактир втратив свою популярність, бо, як казали відвідувачі, салат був вже "не той".

Пізніше "оновлений" рецепт салату з'явився у двох друкованих виданнях. Першим таким виданням була книга П.П.Олександрової “Керівництво з вивчення основ кулінарного мистецтва” 1897 року. Ось рецепт, описаний в цій книзі:
"Салат Олів'є
Необхідні продукти і їх пропорція на одну персону.
Рябчики – 1/2 штуки. Картопля – 2 штуки. Огірки – 1 штука. Салат – 3-4 листки. Провансаль – 1/2 стол. ложки. Ракові шийки – 3 штуки. Ланспік – 1/2 склянки. Каперси – 1 чайна ложка. Оливки – 3-5 штук.
Правила приготування: Нарізати бланкетами філе смаженого хорошого рябчика і змішати з бланкетами відварної, нерозсипчастої картоплі та скибочками свіжих огірків, додати каперсів та оливок і залити великою кількістю соусу провансаль, із збільшенням сої кабуль. Остудивши, перекласти в кришталеву вазу, прикрасити раковими шийками, листками салату-латуку і рубленим ланспіком. Подавати дуже холодним. Свіжі огірки можна замінити крупними корнішонами. Замість рябчиків можна брати телятину, куріпку і курку, але справжня закуска олів'є готується неодмінно з рябчиків".

Другий опис рецепту з'явився в "Повному подарунку молодим господиням" К.К.Мороховцева, 1904-1905 рр.:
"Салат Олів'є
Видати: 2 рябчики, 1 телячий язик, 1/2 фун. ікри паюсної, свіжого салату 1/2 фун., відварних раків 25 штук або 1 банку омарів, 1/2 банки пікулів, 1/2 банки сої кабуль, 2 свіжих огірки, 1/2 фунта каперсів, 5 яєць крутих; все укласти на блюдо і все що потрібно для соусу провансаль №499, який повинен бути приготований на французькому оцті з 2-х яєць і 1 фун. прованської олії і посолений на смак".

Хоча гурмани стверджують, що ці рецепти є лише блідою копією справжнього салату "Олів'є", а в наші дні він і зовсім змінився, проте ми нескінченно вдячні нашому французькому другові за те, що він одного разу винайшов цю чудову страву.
переглядів: 22602 / коментарів: 20

<< попередній матеріал    список    наступний матеріал >>


Коментарі

avatar
08.12.09 19:17 Валентина пише:
Розповідь хороша!!! Але мені здається що такий салат не готують на Новий рік!!!!!!

avatar
21.12.09 18:07 Іра пише:
Мені також...

avatar
22.12.09 16:11 Оксана пише:
А що ж на вашу думку готують???????????

avatar
23.12.09 23:39 halyna пише:
Kazhdii gotovit to,chto nravitsay

avatar
27.12.09 17:21 ирина пише:
не приготую бо немаю такої дрiбнички як рябчики

avatar
29.12.09 03:39 olenka пише:
prygotuü.v nas ryabchyky ta rakovi shyjky je.Dyakuü.

avatar
30.12.09 19:23 Іруся пише:
На мою думку такий салат може приготувати не кожна людина,оскільки складові цього салату є не з дешевих!!

avatar
30.12.09 20:12 Христинка пише:
А не простіше зробити звичайний олівє?

avatar
31.12.09 11:05 Селана пише:
Рецепт салату супер, але таких інгредієнтів в сільському магазині не купиш.

avatar
22.02.10 15:07 юля тимошенко пише:
акрні5рн5ек

avatar
01.11.10 17:18 Віта пише:
Згодна з Селеною
Хотіла приготувати та й таких продуктів незнайшла..:(
Тим більш і справді краще звичайне олівє зробити..:)

avatar
16.11.10 19:46 Zhanna пише:
Оливье-главное блюдо Нового года!)
Без него никак))

avatar
30.11.10 17:09 іра пише:
А в мене трішки інший рецепт...?!

avatar
13.12.10 22:37 юля тимошенко пише:
kuyiouk7uuuuvki, dlklkyuikhm

avatar
29.12.10 13:22 Лєна пише:
ну звичайно в той час жили напевно краще))))))

avatar
29.12.10 21:13 рецепт атоной бомбы пише:
Мы увидим насколько это легко - сделать устройство в домашних условиях, за 10 легких шагов, и при этом - без раздражающего вмешательства местных властей или судов. Проект будет стоить от $5,000 до $30,000 долларов, в зависимости от того, как вы представляете себе конечный продукт. Мы пишем все действия "шаг- за-шагом".
1. Сначала, достаньте приблизительно 110 кг оружейного плутония у вашего местного поставщика. Атомные электростанции не рекомендуются, поскольку тамошние инженеры очень огорчаются в связи с большими пропажами плутония. Мы предлагаем вам войти в контакт с вашей местной террористской группировкой, или их филиалом в вашей местности.

2. Пожалуйста помните: этот плутоний, особенно очищенный, несколько опасен. Вымойте ваши руки с мылом и теплой водой после обработки материала, и не позволите вашим детям или домашним животным играть с ним или есть его. Любая пыль плутония является превосходным средством от насекомых.

3. Сделайте металлическую коробку чтобы разместить устройство. Наиболее подходящие варианты: морозильная камера от старого холодильника, эмалированное ведро (не зря же вы его держите в своей квартире).

4. Сделайте из плутония 2 полусферы и расположите их с прокладкой приблизительно в 4см. Используйте клейстер чтобы скрепить плутониевую пыль.

5. Теперь достаньте приблизительно 220 кг тротила. Гелигнит - еще лучше, но с ним больше возни. Ваш поставщик будет счастлив обеспечить вас этим продуктом.

6. Расположите Гелигнит вокруг сложенных полушарий построенных в шаге 4. Если вы не можете найти Гелигнит, можете свободно использовать ТНТ скрепленный пластилином. Цветной пластилин тоже подойдет.

7. Вложите структуру сделанную в шаге 6 в коробку, сделанную в шаге 3. Используйте сильный клей типа "Super Glue" для связки полушарий с коробкой чтобы предотвратить случайную детонацию которая может возникнуть из-за вибрации или ударов.

8. Чтобы взорвать устройство, достаньте механизм радиоуправления (МРУ), как в РК моделях самолетов и автомобилей. Далее нужен детонатор, чтобы взорвать тротил. Эти детонаторы должны быть в магазинах типа "Юный техник".

9. Теперь скройте законченное устройство от соседей и детей. Гараж не рекомендуется из-за частого появления там людей и большого диапазона температур которые там бывают. Ядерные устройства, как известно, могут сами взорваться в этих неустойчивых условиях. Шкафчик под сливом кухни будет вполне подходящим местом.

10. Теперь вы - гордый владелец работающего ядерного устройства! В этом сезоне это последний писк моды!

avatar
29.12.10 22:25 Олеся пише:
Не псуйте олів"є ковбасою - вживайте для нього тільки відварене м"ясо. Інградієнти чим дрібніше наріжете, тим смачніше буде!

avatar
11.12.11 13:37 федя пише:
полная хрень

avatar
27.12.17 20:21 Ала пише:
Так я згодна невсіх магазіназ є
потрібні інградієнти😔👎

avatar
22.05.18 12:53 Анонім пише:
брехня на рахунок рецепта (бурда той що борис - теревенить - про пяних кацапськів які під час бенкету
в ресторані ермітаж кинули в майонез олівє усяку дорогу непотріб про яку люсєн здогадувався лише
по недоїдках і відтворював випадковість хаосу на столі згодом на кухні чим і здивував увесь світ:) )Інші публікації у розділі:

// 31.12.2017
<a href='/Info/?id=87963' >Рік Собаки: що рівнянам варто поставити на стіл у новорічну ніч</a>

Рік Собаки: що рівнянам варто поставити на стіл у новорічну ніч (переглядів: 765)

Новий 2018 рік пройде під знаком Жовтої Земляної Собаки. Незважаючи на те, що собака – домашня тварина, вона в першу чергу хижак. Саме тому на столі в новорічну ніч акцент слід робити на м’ясних стравах.
// 30.12.2016
<a href='/Info/?id=76499' >Новий рік: медики назвали найбезпечніший алкогольний напій</a>

Новий рік: медики назвали найбезпечніший алкогольний напій (переглядів: 1225)

Підбирати алкоголь на Новий рік варто з розумом, адже від цього залежатиме ваше самопочуття зранку. Лікар дієтолог Людмила Бабич розповіла, яке спиртне менш шкідливе, а від чого краще відмовитися взагалі.
// 28.12.2016
<a href='/Info/?id=76164' >Оригінальні новорічні закуски для святкового столу [ФОТО]</a>

Оригінальні новорічні закуски для святкового столу [ФОТО] (переглядів: 3102)

Прийдешній 2017 рік стане роком Вогняного Півня, та щоб удача і достаток вас супроводжували круглий рік, варто догодити його господарю як слід.
// 21.12.2016
<a href='/Info/?id=58372' >Новорічні салати на ваш святковий стіл</a>

Новорічні салати на ваш святковий стіл (переглядів: 3748)

У новорічну ніч має бути все ідеально: красива зачіска, святковий макіяж, чарівна ялинка і багатий стіл зі смачними стравами. І, звичайно, на святковому столі мають бути присутні різноманітні салати, адже без цих улюблених страв ніяк не обійтися.