Зараз без особливих проблем у магазинах можна купити висушені й оброблені відповідним чином дрібно нарізані і розмелені корені імбиру. Однак, можна спробувати виростити імбир самостійно і на власному підвіконні.

У перекладі з латинської слово «імбир» позначає «рогатий корінь». А на санскриті імбир, або «вишвабхесадж», значить «універсальні ліки». Ще в першому столітті нашої ери описували зігрівальну дію імбиру, користь для травлення та навіть згадували імбир як протиотруту. Місця його зростання арабські купці тримали в секреті. Чимало пролетіло століть, поки в XIII столітті знаменитий венеціанець Марко Поло познайомився з цією рослиною в Китаї й одночасно з Поголотті описав її для європейців. Зараз головними виробниками імбиру є Індія й Китай. Однак, він вирощується також у Японії, В'єтнамі, Західній Африці, Нігерії, Аргентині, Бразилії, Австралії.

pic

У імбиру справжнього (Zingiber officinale) - багаторічної трав'янистої рослини сімейства імбирних (Zingiberaceae) - розгалужені горизонтальні кореневища. Стебла висотою до 1-1,5 метри та листя до 20 см довжиною, що щільно обхоплюють пагін. Головною особливістю імбирної рослини є її кореневище, що росте під землею. Саме у ньому концентруються всі запаси живильних речовин, за допомогою яких рослина може пережити несприятливий період часу. Під час вегетаційного періоду в імбиру відростає нове коріння та з'являються нові пагони.

pic

Сама рослина - культура вологих субтропіків. Гарний ріст і наростання великих цибулин відбуваються лише при рясному зволоженні і високій температурі повітря. У період активної вегетації для імбиру необхідне яскраве розсіяне світло, він може успішно рости біля вікон західного і східного напрямків. Біля вікон південного напрямку рослині забезпечують затінення від прямих сонячних променів, а на вікнах орієнтованих на північ, імбиру може не вистачати світла. У літній період рослину корисно виносити на відкрите повітря (балкон, сад), у місце, захищене від прямого сонця. Температура для імбиру підходить помірна, влітку 20-25°C. У зимовий період при температурі вище +18-20°C імбир продовжує рости і не впадає в період спокою, при +10-15°C імбир впадає в «сплячку». У цьому випадку рослину тримають у сухому стані, при температурі не менше +12-16°С.

Розмножують імбир діленням, тому, щоб виростити імбир, варто взяти невелику частину кореневища. Важливо, щоб воно було не пересушеним або замороженим, а також мало одну бруньку пагона. Викопані кореневища очищують від землі і трохи підсушують. Потім гострим ножем акуратно перерізують «перемичку». Відділені частини корисно підсушити до утворення коркової тканини або припудрити зрізи активованим вугіллям або деревним попелом, щоб уберегти від загнивання.

pic

Ґрунт варто вибирати пухкий, для гарної повітропроникності, а також насичений живильними речовинами. Найбільш кращі суміші з листяного і дернового ґрунту з піском. Структурна дернова земля, листяний перегній і річковий пісок у пропорції 1:2:1. Оскільки кореневище імбиру розташоване практично біля поверхні ґрунту, то і посуд для нього беруть широкий і плаский. Цілком підходять неглибокі вазони або невеликі подовжені кювети. Не забувайте про дренаж - дренажний шар повинен становити не менше трьох сантиметрів. Така підготовка до посадки виключить появу застояної води в ґрунті, яка може зібратися при частому поливі, що необхідний імбиру. Тому для вирощування цієї рослини підійде широка ємкість з декількома отворами для стікання води. У підготовлену кювету висотою 15-20 см насипають дрібного гравію (1 см), попередньо прикривши черепками отвір для стоку води. Гравій прикривають річковим піском (1,5-2 см). І, нарешті, горщик заповнюють субстратом. Перед посадкою кореневище витримують у рожевому розчині перманганату калію протягом 2-3 годин. Кореневище під час посадки необхідно поглиблювати на два сантиметри, а також достатньо зволожити ґрунт. Молоді пагони починають зростати через 10-15 днів. З даного моменту виконується рясний полив - пересушений ґрунт знизить рівень росту імбиру. Треба регулярно після кожного поливу виконувати розпушування ґрунту. Під час вегетативного періоду з посадженого навесні кореневища імбиру з'являється кілька бульб, у яких виростає своя надземна частина.

pic

І підживлення імбиру потрібне як повітря. Рекомендується протягом всієї вегетації (у кімнатних умовах у імбиру вона триває з кінця березня по кінець жовтня) раз на декаду «давати» коров’як, розведений у пропорції 1:10. Починаючи з серпня органіку чергують з калійними добривами. Це необхідно робити для того, щоб краще сформувалися нові бульби. Протягом всієї вегетації імбиру необхідне обприскування, інакше через сухість повітря в кімнаті починає підсихати листя. Роблять це ввечері, коли прямі сонячні промені не обпалюють листя. Інакше маленькі водяні крапельки можуть спровокувати опіки. Розпушування ґрунту сприяє кращому росту як надземної частини рослини, так і кореневищ. Тому протягом усього періоду росту через день після поливу рихлять ґрунт на глибину до 1 см.

pic

Період спокою для імбиру припадає на початок осені. Наприкінці вересня листя імбиру починає злегка розвалюватися в різні боки, начебто він готується зачахнути. З цього моменту зменшують полив і зовсім припиняють обприскування, але надземну частину при цьому краще не зрізати - у пагонах за час росту накопичуються живильні речовини, які потрібні для живлення кореневища.. Як тільки листя повністю пожовкне і почне відпадати, приступають до збирання врожаю. Насамперед припиняють полив. Коли земляна грудка висохне, її вибивають із ємкості, де перебувала рослина. Кореневища очищають від залишків ґрунту, видаляючи придаткові корені, і 2-3 дні просушують на сонці. Перед зберіганням, імбир необхідно помістити в паперовий пакет. Зберігати отриманий урожай краще в добре провітрюваному приміщенні – для цього підходить підвал, де постійно підтримується температура приблизно від +2°С до -4°С . Частину висушених кореневищ можна відправити на кухню. Приємно, що імбир, вирощений у кімнаті, нічим не поступається тому, котрий продають на ринку.

Імбир є рослиною мусонного клімату, до середини зими він впадає в сплячку. Якщо в приміщенні температура вище +18-20°С, то імбир буде продовжувати рости. У такому випадку йому забезпечують гарне освітлення й поливають у міру підсихання верхнього шару субстрату. Якщо є можливість дати рослині впасти в період спокою, то їй забезпечують температуру в межах +10-15°C, помірно поливають, даючи ґрунту просохнути, але не допускаючи пересушування субстрату. Пересадження імбиру здійснюють щорічно навесні.



pic

ВИКОРИСТАННЯ ІМБИРУ

Корінь імбиру має неповторний смак і аромат. Імбир вживають у різному виді: свіжий корінь, сухий корінь (у вигляді порошку), маринований. З нього готують відвари, настої, цукати (зацукрований імбир), пиво, єль. Імбир додають у кондитерські вироби та м'ясні страви, чай, роблять соуси і маринади. У тісто імбир уводять або наприкінці замісу, або на початку, у страви з м'яса - за 20 хвилин до готовності, у соуси зазвичай імбир додають перед закінченням теплової обробки.

Імбирний чай роблять так: 1,2 л води, 2 ст. л. дрібно натертого імбиру, 6 ст. л. цукру або 5 ст. л. меду, 4 ст. л. лимонного або апельсинового соку, щіпка меленого чорного перцю, порізане листя м'яти (за бажанням). У закипілу воду кидаємо натертий імбир. Додаємо і розчиняємо цукор або мед. Ретельно проціджуємо, потім додаємо перець і лимонний (апельсиновий) сік. Подаємо гарячим.

Імбир застосовується у багатьох галузях медицини. При заколисуванні в транспорті та при морській хворобі приймати по 1-1,5 г імбиру (половина чайної ложки) у чай або мінеральну воду. Позбутися від головного болю можна, якщо змішати половину чайної ложки імбиру з теплою водою до утворення пасти. Пасту накласти на чоло до носових пазух. Відчуття печіння абсолютно нормальне і не шкідливе. Застудні захворювання відмінно лікуються імбирним чаєм з лимоном і медом (при мокрому кашлі можна додати корицю і гвоздику). У випадку шлункового розладу розвести півсклянки натурального білого йогурту половиною склянки кип'яченої води, додати по чверті чайної ложки імбиру і мускатного горіха.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Як виростити каву на підвіконні

М’ята – користь і вирощування

Вітаміни з грядки: крес-салат (посів та вирощування)

Город на підвіконні: вирощуємо зелень

Базилік - ароматна приправа

Як вирощують ківі з насіння у домашніх умовах?