Житловий комплекс "На щасливому"
rivne1.tv / Проекти / Архів /

"Сім чудес Рівненщини" онлайн: Замок князів Острозьких (м.Острог)

Дивимось п'ятий фільм Руслани Броновицької з циклу "Сім чудес Рівненщини"

скачати відео
 
Get the Flash Player to see this player.


Волинські Афіни. Так називають невеличкий районний центр, що розмістився за півсотні кілометрів на південний схід від Рівного. Це давнє місто Острог. З майже тисячолітньою історією. Із XIV по XVII століття цим містом володів найвпливовіший і найбагатший рід князів Острозьких, який зробив з Острога потужний освітній, науковий та культурний центр Східної Європи.
Передусім славився Острог слов'яно-греко-латинською академією — першим вищим навчальним закладом у Східній Європі. Заснував його у 1576 році авторитетний політичний діяч того часу, меценат друкарства й літератури, опікун православ'я Василь-Костянтин Острозький. В Острозькому культурному осередку разом з академією виникло найпотужніше тогочасне видавництво — кирилична друкарня Івана Федорова. Тут побачили світ греко-слов'янський "Буквар" — перший український підручник та перша друкована повна слов'яномовна Острозька Біблія. Середньовічні мури Острозьких і досі височіють у "Волинських Афінах". Це унікальні пам'ятки історії та культури, з-поміж яких Мурована, Кругла, Луцька і Татарська вежі, Богоявленська церква та Свято-Троїцький Межиріцький монастир-фортеця. Усі вони входять до Державного історико-культурного заповідника Острога. Його створили у 1981 році.
Перша писемна згадка про Острог з'явилася у 1100 році в Іпатіївському літописі. Назва, вважають історики, походить від слова "острог”, яке в слов'янських мовах означає "укріплення" або "твердиня". Саме тут, на Замковій горі, більше тисячі років тому виникло перше в Острозі дерев'яне укріплення. Саме звідси і починається історія цього давнього міста.
У середині XIV століття Острог стає резиденцією, або, як тоді називали, “домоначальним” градом знаменитого українського княжого роду Острозьких. Саме вони звели тут кам'яну муровану фортецю. Це єдиний в Україні і Східній Європі одновежовий житловий замок, який зберігся до сьогодні. І хоча знамениті князі мали ще понад десяток замків у своїх володіннях, цей був родинним гніздом Острозьких.
Тільки з боку двору здається, що це невелика споруда. Насправді замок, а точніше “вежа мурована”, має висоту понад 30 метрів. На першому напівпідземному поверсі тільки південна сторона виходить на денне світло. Там раніше були бійниці, з яких вели вогонь по ворогу. Перший поверх використовувався насамперед для оборонних потреб. Тут зберігалися запаси провіанту та харчів, в інших кімнатах — запаси зброї.
В одній з кімнат напівпідземного поверху в давнину знаходився навіть колодязь. Тому в замку завжди було вдосталь води на випадок облоги. Колодязь зберігся і донині, однак до 60-х років минулого століття він стояв завалений. Копали, розповідають у музеї, не вглиб до води, а в сторони — шукали початок підземного ходу. За переказами, він починався саме з колодязя і вів до сусіднього Межиріцького монастиря, що знаходиться за три кілометри від Острога. Однак підземелля так не віднайшли.
Зараз середньовічний колодязь — хованка для кажанів. Вони ночами вилітають з криниці і ширяють замком. Інколи повертатись назад не поспішають. Засинають, причаївшись між експонатами.
На другому або першому наземному поверсі замку була банкетна зала. Зараз тут зберігаються портрети князів Острозьких, Острозька Біблія і врятовані музейниками різноманітні експонати.
Поруч з портретами великих князів — один із найцінніших експонатів музею — перша друкована слов'яномовна Острозька Біблія. Вона була видрукувана тиражем 1500 примірників. До сьогодні збереглися 280 екземплярів. У бібліотеці Конгресу у Вашингтоні є 9 примірників Острозької Біблії, в той час як у самому Острозі лише два.
Побачила світ Острозька Біблія у 1581 році в Острозі у заснованій Василем-Костянтином Острозьким друкарні. До друку її підготував вчений княжої Острозької академії, ректор Герасим Смотрицький, а технічно втілив у життя друкар Іван Федоров.
Понад мільйон букв, понад тисячу сторінок — і жодної помилки! У цьому унікальність Острозької Біблії — захоплюються сучасники.
На третьому поверсі замку були житлові кімнати князівської родини. І хоча 200 років тому вежа зазнала значних перебудов. Усе ж деякі предмети давньої замкової архітектури збереглися, як наприклад, ніша в стіні, де ще й досі видно напис, зроблений у 1538 році, і камін. До речі, камінів у замку було 16, збереглося лише три. Але кожен з них і сьогодні можна використовувати за призначенням.
Стоїть Мурована вежа або замок на найдавнішій частині Острога Замковій Горі. Тут і до сьогодні збереглися споруди Богоявленського собору і Круглої вежі. Раніше на Замкову гору вів дерев'яний міст, 200 років тому його розібрали. Тепер тут просто земляний насип, а на місці надбрамної вежі у 1905 році спорудили дзвіницю.
Богоявленська церква була частиною оборонних споруд міста: і досі на північній стіні храму залишились знизу бійниці, а зверху був широкий уступ для вартових. Після переходу місцевих князів у католицизм церкву було піддано анафемі. Більш як 200 років вона стояла пусткою і до середини XIХ століття перетворилась на руїну. І лише у 1886 році храм відновили. Від старої споруди залишилися тільки північна стіна. За зразок слугувала Свято-Троїцька церква Межиріцького оборонного монастиря.
Із давніх укріплень Острога збереглася Луцька вежа. Зовні вона нагадує вежі Межиріцького оборонного монастиря. У Луцькій вежі тепер музей книги та друкарства, де зберігаються стародруки XVІ- XVІІ століть та раритетні книги. І хоча у 1985 році вежа була відреставрована, сьогодні вона потребує капітального ремонту. Збереглася і Татарська вежа. Вона стояла на татарській вулиці у мусульманському передмісті Острога.
Сьогодні Татарська вежа виглядає як після татарської навали. За кілька метрів від вежі — приватний будинок. З боку садиби стіни будівлі прикрашають квіти. А там, де колись був товстелезний мур (4 метри завширшки і 7 заввишки), сьогодні сучасний паркан. У середині вежі росте дерево. І лавочка стоїть, щоб відпочити. І сміття лежить, щоб не йти далеко викидати.
У списку об'єктів, що входять у перелік державного історико-культурного заповідника Острога, — значиться синагога. Вона діяла ще до початку Другої світової війни. За радянських часів тут хотіли зробити складські приміщення — не зробили. Тепер у синагозі живуть голуби. Їх спокій можуть порушити хіба що необережні кроки непрошених відвідувачів. Кажуть, якщо зробити чи сказати у синагозі щось погане, на голову одразу починає падати цегла.
Місто, яке колись належало до п'яти найбільших міст України, — сьогодні звичайнісінький районний центр з вузькими вуличками та одноповерховими будинками. І лише його назва “Острог” нагадує про його колишню велич і славу.

Руслана БРОНОВИЦЬКА, ТРК “Рівне 1”
переглядів: 18173 / коментарів: 16

<< попередній матеріал    список    наступний матеріал >>Коментарі

avatar
01.08.08 20:58 RulezZ пише:
Дуже сподобалось. Так тримати. Починаю поважати ваш канал ;)
відповідь: Дякуємо

avatar
23.09.08 23:25 Олександра пише:
Дуже цікаво. Було б корисно показати дітям у школі. Чи не можна "скачати" Ваші фільми? Чи це не передбачається?

avatar
24.09.08 00:00 Admin пише:
Цикл планувалося випустити на DVD, слідкуйте за анонсами.

avatar
15.10.08 22:08 Жанна пише:
Фільм сподобавсь, тим більше, що ми є корінними острожанами і це нам близьке і знайоме. Дякуємо. Хотілося б мати цей фільм у колекції, скачати можна?

avatar
16.10.08 14:55 Admin пише:
На даний час нам цікаво, щоб дивилися в нас на сайті.
Скачати певно можна, проте якість для колекції буде недостатньою.
Обіцяли, що цикл "7 чудес" вийде на DVD у нормальній якості.

avatar
07.11.08 20:47 Жанна пише:
Дякую за відповідь, але не всі мають змогу дивитись через інтернет, а ми вже подивились, зацікавились, рекламуємо. Хай би якість була і не дуже - адже це для себе. А зможемо знайти з хорошею якістю - обов*язково придбаемо

avatar
23.01.09 10:23 Іван пише:
Привіт усім любителям України!
Якщо нема ссилки для скачування відео, його успішно можна записати з екрану за допомогою програми WM.Capture.v3.1.
Дану програму можна знайти в інтернеті.

avatar
23.01.09 14:44 Оксана пише:
Надзвичайно люблю своє рідне місто Острог. Фільм сподобався, хочу теж собі його придбати. Побачити фільм - це одне. А відчути ауру старовини - зовсім інше. Приїздіть до нас на екскурсію. Острожани - гостинні люди.

avatar
22.04.10 16:02 Наталія пише:
Мені дуже сподобалось,дивилась зі сльзами на очах!Я родом з с.Теремного,Острозького р-ну хоча не живу там 7 років,тільки приіжаю до батьків.Теж хочу мати таке відео,щоб в майбутньому показати і розказати дітям і дуже хочеться,щоб у школі більше уваги приділяли історіі нашого краю!Дякую всім!

avatar
22.04.10 16:27 959 пише:
Дуже добре!!!!

avatar
12.01.11 20:46 Наташа пише:
Дуже гарно та захоплююче!!! Дякуємо телеканалу та всіх, хто займався підготовкою фільму та статті!!!

avatar
04.03.11 15:22 ******* пише:
Чому не має жодного слова про музей нумізматики, так званий новомалинський замок?! Стаття гарна, але не повна.

avatar
20.04.11 18:36 ірина пише:
дуже ДЯКУЮ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

avatar
07.12.11 14:32 Микола пише:
ХРЕНЬ!

avatar
12.10.12 15:23 маша пише:
дякую мені ще 10 років але мені цікаво

avatar
12.01.14 21:07 Аліна пише:
чудовий фільм, а "миколі" якщо не сподобалося нехай висловлюється скомнішеІнші публікації у розділі:

Сім чудес Рівненщини (переглядів: 14699 / коментарів: 7)

Завершився мультимедійний проект "Сім чудес Рівненщини", який започаткували Видавничий дім “ОГО” і телерадіокомпанія “Рівне 1”.
<a href='/Info/?id=172' >Свято-Троїцький чоловічий монастир (с.Межиріч Острозького району)</a>

Свято-Троїцький чоловічий монастир (с.Межиріч Острозького району) (переглядів: 23839 / коментарів: 13)

Черговий фільм Руслани Броновицької з циклу "Сім чудес Рівненщини"

"Сім чудес Рівненщини" онлайн: Замок князів Любомирських (м.Дубно) (переглядів: 13988)


Корецький Свято-Троїцький жіночий монастир (переглядів: 27966 / коментарів: 8)